TÜRKİYE'DE İLK!
DEDEKTÖR DENEYİM MERKEZİ
Bize Ulaşın:
0216 310 95 77

Yeraltı Görüntüleme Sistemleri ve Görüntülü Dedektör

Yer altı görüntüleme sistemleri, görüntülü dedektör denince definecilerin aklına ilk gelen şey definecilerin aklına ilk gelen şey bu cihazların pahallı olduğudur. Çoğunlukla parası olan defineciler tarafından tercih edilen yer altı görüntüleme sistemleri ve görüntülü dedektörler çok daha derinden veri alabilme yeteneğine sahip cihazlar olarak bilinirler, manyetik sensörler kullanılarak yapılan yer altı görüntüleme sistemleri aynı zamanda yüksek frekans ile çalışan gpr olarakta karşımıza çıkmaktadırlar. Definecilerin en çok tercih ettiği yer altı görüntüleme sistemi manyetometre ve gradyometrelerdir. Dünyada birkaç ülkede üretimi yapılan yer altı görüntüleme sistemleri ve görüntülü dedektörler son yıllarda Türkiye dede üretilmektedir. Bunların içerisinde üretimi en kolay olan manyetik sensörler ile yapılan manyetometreler ve gradyometreler dir. Bu cihazın çalışma prensibi yeraltında oluşmuş manyetik bozulumların tespit edilmesidir bir örnek vermek gerekirse toprağın olağan yapısını oraya açılmış bir tünel veya kazarak yapılmış oda, mezar şeklinde bozulumunun bu cihazlar tarafındaki manyetik sensörler tarafından tespit edilmesi yöntemidir.

Yeraltı Görüntüleme Nasıl Kullanılır, Arazi Testi

Dünyanın merkezinden yukarıya doğru gelen manyetik alan vektörleri bütün katmanlardan geçerek yeryüzüne ulaşmaktadır yüzlerce yıl önce oraya yapılmış bir oda veya bir metalin etrafından dolaşan veya içinden geçmeye çalışan manyetik alan vektörleri cihazda kullanılan manyetik sensörler ile algılanabilmektedir. Cihazın sayısal verilerinin yapılan bir yazılım ile bilgisayar veya tablet ekranında kullanıcının anlayacağı renk skalası,2 veya 3 boyutlu görüntü haline getirilmesi neticesinde  düzgün giden yapının bozulduğu yer rahat bir şekilde tespit edilebilmektedir buda orada metal veya boşluk olduğu yada duvar gibi kalıntıların var olduğunun delilidir. Manyetik sensör ile yapılan cihazlar yani yer altı görüntüleme sistemleri odaları, tünelleri, metali bulabilirler aynı zamanda yeraltında kalmış bina kalıntılarını da tespit edebilirler yer altı görüntüleme sistemlerinin hiç biri metal ayrım yeteneğine sahip değildirler. Metal dedektörleri gibi metalleri cinslerine göre ayırt edemezler bu cihazlardaki en büyük handikap yani sıkıntı tespit ettiği sert yapının metal mi yoksa sert bir kaya mı olduğunu algılamaktaki zorluğudur. Bunun için üretici firmalar en yüksek sayısal veri ile en düşük sayısal veriyi yani farklılıkları karşılaştırırlar.

Görüntülü dedektörler manyetik sensörlerin kullanılmadığı özellikle vlf sistem d başlık dediğimiz sistemler ile yapılan,metalin üzerinden geçtiğinde anlık tespit yapabilen ve bunu 2 boyutlu olarak kullanıcısına gösteren sistemlerdir. Yeraltı görüntüleme sistemleri içerisinde en sağlıklı ve en doğru bilgiyi veren cihaz rezistivite dir ama kullanımının zorluğundan dolayı defineciler tarafından çokca tercih edilmez.

Yeraltı görüntüleme kategorisini inceleyebilirsiniz.