TÜRKİYE'DE İLK!
DEDEKTÖR DENEYİM MERKEZİ
Bize Ulaşın:
0216 310 95 77

Define İşaretleri Çözümleri ve Anlamları

Define İşaretleri Çözümleri ve Anlamları

Define işaretleri anlamları ve çözümleri konusunda yayınlanan videoları size bu sayfamızda göstermeye çalışacağız. Yayınlanan videolar içerisinde;

 • Haç define işareti çözümü ve anlamı
 • balık define işareti çözümü ve anlamı
 • oyma define işareti çözümü ve anlamı
 • sunak define işareti çözümü ve anlamı
 • kare oyma define işareti çözümü ve anlamı
 • el define işareti çözümü ve anlamı
 • kartal define işareti çözümü ve anlamı
 • üçgen define işareti çözümü ve anlamı
 • sahte işaretler define işareti çözümü ve anlamı

vb. videolar bulunmaktadır, aşağıdan izleyebilirsiniz.

Sahte Define İşaretleri Nasıl Anlaşılır

Geçen bir tane arkadaşı seyrettim işaret çözecekmiş, hesapta taşın üzerinde dikey bir çizik var onun içindede 4 yatay çizik varmış. Arkadaşın dediğine göre bu haç işaretiymiş. Bu işaret flan değil. Taşta gördüğünüz her çiziği işaret olarak kabul etmeyin. Taş kendiliğinden çatlamış, kırılmış olabilir. İşaret 8-10 tane adamı dizeceksiniz önüne hepsi aynı şeyi söyleyecek. Bu yılan, ayak izi, balık vb. şekilde.

Sahte Kaplumbağa Define İşareti

 

Haç Define İşareti Anlamı, Haç Define İşareti Çözümü

Taşın üzerinde büyük bir haç işareti var ve aşağısında küçük t işaretleri var. Bu kilise arazisidir. Bu işaretin olduğu yerin kilise arazisi olduğunu gösteriyor. Burada kiliseye ait bir arazi ve mezarlık var diyor. Bundan 80 yıl önce giden azınlıkların bazıları belki paralarını bireysel olarak gömdüler ama bir çoğu bir köy halkı olarak birleşti özellikle kilisenin gözetiminde paraları defin ettiler yani papazlar ile defin ettiler hatta bazı yerlerde Türkleri çalıştırdılar ve katlettiler. Kilise gömüleri aşağı yukarı kilise merkezli 1 km2 etrafta farklı yerlere gizlenmiştir ve onlarda ki ölçüm teknikleri farklıdır. Kiliseyi merkez olarak kabul ettiğiniz zaman belki de kilisenin 1-2km etrafındaki dere, su, çiftlikler, kuyular, harman yerleri bunların her birisi işaret olarak kullanılmış ve paralar onların yakın yerlerine gömülmüş. Bunlardan bir tanesini almak istiyorsanız öncelikle kiliseyi bulmak zorundasınız.

Haç Define İşareti Anlamı ve Çözümü

 

Balık Define İşareti Çözümü, Balık Define İşareti Anlamı

Burası Samsun Havza'da bir şelale idi. Şelalenin suyun aktığı duvarında bir balık işareti var. Balık işareti bir çerçevenin içerisinde. Ustam beni buraya gönderdiği zaman ne yapacağımı söylemedi, sen bul parasının yerini dedi. Gittiğimiz zaman yer sahibi ile araziye çıktık bize işareti gösterdi. Balık işaretinin yerden yüksekliği 150cm, 170cm civarındaydı ve su balık işaretinin üzerinden akıyordu. Arazi sahibine suyu kesebilir miyiz veya yönlendire bilir miyiz diye sordum ve sonrasında suyu yönlendirdik. Suyun vurduğu, yere düştüğü yer zamanla tabi kumlar akmış gelmiş toprak dolmuş. Burayı boşalttığım zaman aşağı yukarı 1metre çapında leğen şeklinde yuvarlak bir oyma olduğunu fark ettik. Tam ortasında bir delik vardı bir parmağın ucu girebilecek şekildeydi bu. Bunun altında yaklaşık 150 okka para çıktı.

Balık Define İşareti Anlamı ve Çözümü

 

Define İşaretleri Kitabı

Define İşaretleri Kitabı

İşaretlerin Sırrı ve Define Tılsımlarının Çözümleri, define işaretleri konusunda detaylı bilgiler içermektedir. Define işaretleri nasıl çözülür, define işaretlerinin anlamları, define işareti sahtemi gerçek mi nasıl anlaşılır vb. konular barındırmaktadır.

 

Delik, Oyma, Çukur Define İşareti Anlamı ve Çözümü

Müşterimizin gönderdiği bir işaret vardı. 4 tane oyma yapılmış, ortadaki yuvarlak yer çıkıntı halde duruyor. Bu işaretleri gönderdi bana. Bu işaretlerin ön tarafında bir oda mezar olacak, bu ana kayaydı ve gerçekten o kısım açıldığında mezar çıktı. Define işaretsiz olmaz. Haritalara dikkat edin define de harita mantığı da var. Şuandaki haritalara dikkat edin çoğu sahte çok fazla itibar etmeyin o haritalara. Define haritaları iki türlüdür bir tanesi define işaretlerini gösterir diğer harita gömülerin yerlerini gösterir. Tek bir haritada hem işaret hem de gömülen paranın yerlerini gösteren harita olmaz. Bunlar farklı haritalar olmak zorunda. Eşkıya define işaretleri hakkında da bilgi aktaracağız sizlere ama onlar zor. Kendinize dikkat edin, başınızı belaya sokmayın, arkadaşlarınızı iyi seçin, cihaz alacaksanız muhakkak bize de uğrayın bir çayımızı için ve kaçak define kazıları yapmayın. Ruhsatlı define kazıları yapın.

Delik, Oyma, Çukur Define İşareti Anlamı ve Çözümü

 

El Define İşareti Çözümü ve Anlamı

Arazide bir el define işareti mevcut. Eğer bu el define işaretinin üzerinde küçük artı varsa buranın dışına çıkmanızı istemiyordur yani aradığın şey burada diyor. Burada dikkat etmeniz gereken diğer bir konu da şudur. Parmaklardan bir tanesi diğerlerinden daha uzun olacaktır. O size yön verecektir, peki ne kadar uzaklıkta? daha öncesinde hemen iki metre önünde çıkmıştı. Çok fazla uzakta değil gömülü olan paralar. Ustamın şöyle bir ifadesi vardı. Aradığın şey işaretin 60 ila 120 metre etrafında bir yerde olur.

 

Zarf Define İşareti Anlamı ve Çözümü

Zarf define işareti, biz zarf diyoruz buna aslında bir karenin içerisinde çarpı var biz buna zarf işareti diyoruz. Zarf işareti bulduğunuzda bize nasıl gönderebilirsiniz bu konuya dair açıklamalarımız mevcut onları dinlemenizi ve işaretlerin bize belirtilen şekilde göndermenizi talep ederiz. Define işareti anlamı ve çözümü için gelen bilgileri sağlıklı olması gerekiyor. Zarf define işareti anlamı ve çözümü hakkında size bilgi vermeye çalıştık.

 

Kuş Define İşareti Anlamı ve Çözümü

Türkiye'nin bir çok bölgesinde görebileceğiniz işaretlerden birisidir. Bir çoğuda kırıldı onuda söyleyelim. İki türlü yapılmış

1)Taşa kuş çizilmiş
2)Taş birebir kuş şeklinde yontulmuş.

Özellikle kuşa benzetilmiş taş görürseniz tek bir yönden ona bakmayın, onun etrafında dolaşın hangi istikametten bakarsanız bakın onun kuşa benziyor olması gerekiyor. Bize fotoğraflar gönderiliyor adam tek bir açıdan çekmiş evet o açıdan kuşa benziyor ama farklı bir açıdan bakınca kuşa benzemiyor. Farklı açılardan baktığınızda kuşa benzemesi gerekiyor. Büyüklüğünün birebir boyutlarda olması gerekiyor. Çok büyük, devasa, kamyon büyüklüğünde kuş işareti diye atılan bir sürü işaret var biz bunlara karşı şüpheliyiz. Çünkü bugüne kadar böyle görmedik, bize öğretilen de bu değil, arazide de böyle görmedik.

Çoğunlukla taşın üzerine yapılmış kuş figürlerini dikkate aldık. Bunun bir kaç anlamı var. Bunlar çok yüksek kayalıklara da yapılmış olabilir, düz ovalara da yapılmış olabilir. Yerdeki ana kayada da olabilir veya yerde dik duran taşta da olabilir. Eğer büyük ana kayalarda yüksek uçurumlara yapılmışsa yerden baktığınız zaman bunun görmeniz gerekiyor. Çünkü bu işareti buraya yapan adam tekrar geldiğinde veya birini gönderdiğinde adam aşağıdan baktığınızda bu kuşu oradan görebilmeli. Göremezse onu oraya yapmanın bir anlamı yok geri kalanı bulamayacak demektir. Çok yüksek ana kayalarda, devasa büyük uçurumlarda görebileceğiniz bir yerdedir bu kuş.

Özellikle yüksekte uçan alıcı kuş denilen yırtıcı kuşlar kartal gibi kuşlar yapılmış.

Eğer çok büyük bir uçurumda ise kuş, kuşun yapıldığı yeri bir çerçeve gibi düşünün sanki bir çerçeve içine alınmış veya kaya orada düzlenmiş, murçla yontularak düzlenmiş ve oraya kartalın figürü yapılmış ama dikkatli baktığınız zaman önünde bir çıkıntı olacak sanki böyle pencere önündeki mermerin konulduğu yer gibi bir çıkıntı olacak işte bunu görmelisiniz. Bunu gördüğünüz zaman işte gerçekten doğru bir yer buldunuz demektir.

Bu kayanın içerisinde hemen kuşun arkasından bir odaya giriş var demektir.

Çoğunlukla defineciler şunu söylüyor kuş vadiye bakıyor. Vadiye bakan kuş işareti farklı o daha aşağılarda olacak bu kadar yukarıda olmayacak. Daha aşağıda bir kayada olacak bu kuş. Böyle bir kuşu gördüğünüz zaman bu düzlükte bir taş arayacaksınız. Aşağı yukarı bir kaç metre çapında ve çoğunlukla yarım bir daire, silindir şeklinde arazide duran bir taş.

Bu taşın;

1)Altında bir para olabiliyor
2)Bu taşı ters çevirdiğiniz zaman altında başka işaretler olacak. Onları bulduğunuz zaman onlarda sizi başka yerlere yönlendirecek.

Düzlükteki kuş işareti çoğunlukla yer altındaki kasaları işaret eder. Maksimum derinlikleri 3 metredir. Taş kasalardır bunlar ve şu yarım silindir kayanın altında da olabilir eğer altında işaret varsa etrafında da olabilir. Burada cihaz kullanmak zorundasınız. Birden fazla da olabilir yan yana iki tane, üç tane olabilir. İki metre ara ile veya üç metre ara ile de olabilir. Bunlar emanetçi paralarıdır. Bu paralar birilerine emanet edilmiştir gömülmesi için. Kuş çoğunlukla emanetçi paralardır.

Kuş yerden 3-5 metre yüksekliğinde bir kayada ise önündeki düzlükte yarım silindir kayayı bulmak zorundasınız. Dışı doğal gibi olabilir ama yarım daire şeklinde kesilmiş ve oturtulmuş, hafif gömülmüş olabilir. Altında işaret olabilir etrafında bunu arattırabilir veya altında parası olabilir. Yer altı kasalarının işaretidir kuş.

Ana kayalar oyulmuş, yontulmuş kuşlara dikkat edin. Çok büyük devasa olanları atılıyor görüyorum ama arazide birebir onunla çalışmadım yani bana öğretilen o değildi. Kuş işaretlerinin bir çoğu kırılmış parası alındıktan sonra. Arazide sahte işaretler var lütfen dikkat edin çok muazzam yapılmışlara da çok itibar etmeyin.

 

Akrep Define İşareti Anlamı ve Çözümü

Arazi yüzeyinde bilinen bir akrep işareti yok, rastlamadık, görmedik. Çoğunlukla bu işaret yer altındaki mahzen veya depoların olduğu yerde görülür. Arazide, yüzeyde bu tür bir akrep işareti göremeyebilirsiniz. Eğer gören varsa bize gönderebilir çünkü bu zamana kadar arazide yüzeyde bu işareti görmedik. Bu işaretin anlamı şudur; burada zehir var yani bu para zehirlenmiş, bu paranın üzerine zehir sürülmüş, bu oda zehirlenmiş, buraya girerseniz sıkıntı yaşarsınız demektir. İkinci bir anlamıda tuzak var demektir.

Paraların üzerine zehir sürmek adeti Bizans'tan kalmıştır. Büyük bir mahzene kaç kişi girebildi bilmiyorum ama bu tür paraların yani dökme para, eşyaların üzerine zehir sürerler. Siz bu para, eşyayı elinize aldığınız zaman zehir deriniz yoluyla zehire maruz kalırsınız ve 40 – 45 gün sonra ölürsünüz. Özellikle akciğerlerinizde parçalanmalar gerçekleşir. Akrep işareti odanın girişinde, girişin olduğu yerlerde görülür. Burada bir zehir, tuzak olduğu anlamına gelir. Üzerinize taş düşebilir, ayağınızın altnıdaki taş kayıp gidebilir ve bir tuzağa rastlayabilirsiniz.

Bir tünel, mağara, mahzen içerisine girdiğiniz zaman duvarlarına dikkatlice bakın böyle bir işarete rastlarsanız içerideki mesele zehirlenmiş demektir. Bu tür kapalı yerlere girdiğiniz zaman uzun süre kapalı kaldığı için içerde bir zehir dahi olmasa size zarar verecek mikroorganizmaların oluşması söz konusu burada. Bu bile size zarar verir, zehirler o yüzden solunumunuza dikkat etmek zorundasınız. Ruhsatlı bir kazı ile böyle bir yer açtığınız zaman havalandırmak zorundasınız.

Acil girip, çıkmak zorundaysanız bizim ustamızın bize öğrettiği bir teknik var onu size anlatayım yapıp yapmamak size kalmış. Bir pamuklu bezin üzerine işeyeceksiniz, bunu sıkacaksınız ve ağzınıza bağlayıp öyle gireceksiniz ancak bu sizi o zehirden korur bilginiz olsun.

 

Kurt Define İşareti Anlamı ve Çözümü

Bugüne kadar gerçek kurt işareti 1 tane gördüm. İzmit, Kartepe'de eski bir yeraltı kilisesinin yakınlarında bir yerde. Bir ana kayanın üzerine yapılmıştı, bunun dışında Türkiye'de başka bir yerde görmedim, karşıma çıkmadı. Siz gördüyseniz fotoğraflarını bize gönderebilirsiniz.

Bu işaret kayıt halinde bana gelmişti biraz tahrip olmuş şekilde bulundu. Söylenen şuydu, kurt işaretinin bulunduğu yerin hemen ön tarafında bir tünel girişi olacak. İşaret 15 – 20 derece eğimli arazide bir taşın üzerindeydi. Aşağı doğru indiğimizde iki tane ana kayanın konduğunu fark ettik ve arkasından bir giriş olduğu tespit edildi. Bu tespitler ile beraber bir çalışma yapılmadı burası hala duruyor. Biz ölçümler yaptık ve şunu fark ettik içeride bir taş askıda duruyor. Görüntüleme sistemleri ile ölçüm yaptığınız zaman dolgu toprak içindeki taşları fark edebiliyorsunuz. Bu da bize verilen bilgi ile uyuştu. Kurt işareti bir girişin (tünel, dehliz, ağzı kapatılmış bir tünelin) üzerinde olması gerekiyordu. Hemen 15 derecelik bir eğimle aşağı indiğiniz zaman bu ana kayaların arkasından bir tünel girişi olduğu fark edildi. Bilgiye göre de içeride bir tuzak olması gerekiyordu. Çünkü dolgu var içeride. Dolguyu boşalttıkça üstte askıda duran bir kaya var, toprak yumuşayacak, hava alacak ve taş düşecekti.

Piyasada şuanda bunun sahteleri de var dikkat edin. Tarifini bu şekilde yapıyorum size çünkü ben bu şekilde gördüm, rastladım. Bunun dışında bir tarif bilmiyorum eğer siz biliyorsanız yazın. Kurt işareti bir giriş, tünel üstüne yapılıyor çünkü kurtlar, tilkiler, çakallar biliyorsunuz bu tür yeraltında mağaralarında yaşıyorlar.

 

Yılan Define İşareti Anlamı ve Çözümü

Yılan işareti çoğunlukla kiliselere ait bir işaret olarak kullanılmış. Yılan işareti, kilisenin 1km maksimum 2km ötede bir yerde. Kilise ile yılan arasında gömülü defineler var. Kiliseye ait paraları gömerken sınır işareti olarak yılanı bırakmışlar. Yılan işaretinden daha ileri gitme orada Bir şey yok demektir. Gömülen paralar kilise ile yılan işareti arasındadır.

Yılan işareti olan yerde ne olabilir. Bu bir hayvan işaretidir. Hayvan işaretlerinde dikkat etmeniz gereken en önemli şey bu hayvanın yaşam hali, şekli. Bu hayvan nerede yaşar, nerede uyur, nereye girer, nasıl bir yuvası vardır. Bunları bilirseniz arayacağınız parayıda rahat bir şekilde bulabilirsiniz.

Taşa yapılmış bir çizik, oyuk değil birebir yılan gibi yapılmış pulları dahi olan bir yılan işareti bulmalısınız. 

Yılan işaretinin tek bir yerde parası yok bir kaç farklı yerde olabilir.

 • Yılan bir taşın üzerine yapılmışsa, yılanın kuyruk kısmının arka tarafında dikkat edin. Kuyruk kısmında taşın bitiminde aşağı doğru bir kasa olabilir.
 • Yılanın kafa istikametinde 150-200cm yüksekliğinde yumruk, kafa büyüklüğünde küçük taşlar ile yapılmış bir küçük yığma olabilir. Bu yığmanın altında yada etrafında bir para olabilir.
 • Yılanın baktığı istikamette büyük bir ana kayalık ve bu ana kayalıkta da bir kasa olabilir.
 • Yılanın baktığı istikamette büyük bir ana kayalık ve bu ana kayalıkta bir dehliz, aşağıya odaya doğru giden bir tünel olabilir. Bunların ağızları doğal görünümlü taşlar ile örülmüştür.
 • Yılanı yerdeki anakayada gördünüz hemen kuyruk istikmaetinde eğer anakaya toprağa doğru inmiyorsa büyük bir anakaya ise kuyruk istikametinde aşağı yukarı 300cm mesafede gizli bir kasa olabilir.
 • Yılan sürünüyormuş gibi durmayabilir. Kıvrılmış gibi duruyor olabilir. Yılan işaretini bu şekilde görürseniz. Bu işaretin olduğu kayanın etrafında farklı bir işaret arayın. Bu işareti görünce içinde Bir şey var diye kırıyorlar. Bu şekilde yılan gördüğünüzde bunu kırmayın içinde Bir şey yok. Bu taşın içinde bir şey olması için kıvrılmış yılanın hemen yanında küçük bir istavroz olması gerekiyor. Eğer istavroz yoksa işte bu istavrozu taşın üzerinde bir yerde bulmanız gerekiyor yılanı kırmayın.
 • Malatya'da bir yılan gördük. Yılanın önünde bir daire içine alınmış artı vardı ve 3 metre önünde bir kasa çıkmıştı. Daha önce alınmış.
 • Yılanlar taşta çizgi şeklinde, murçla oyulmuş gibi çok fazla yapılmadılar. Böyle bir işarete rastlarsanız şüpheci olun. Önünde bir taş, çakıl yığma var mı, ana kaya var mı, büyük anakaya üzerine mi yapılmış, arkasında, önünde bir kasa var mı bütün bunları kontrol etmelisiniz cihazınızla. Bunlar yoksa o yılan gerçek değil sahte olabilir.
  Bir de kıvrılmış, iç içe dolanmış bir yılan görürseniz işareti kırmayın. O anakaya üzerinde ama küçücük bir artı, istavroz, murç deliği arayın. Bunu bulduğunuz zaman parası oradadır.
  Yılanlar taşların arasına girer, toprak içerisinde oyuklara girerler yani orada yaşarlar.
 • Birkaç yerde farklı birşeye rastladık yılan bir su kaynağı, su gözesini gösteriyordu ve parası oradan çıkmıştı. Yılanın etrafında bir su kaynağı veya su gözeside olabilir.

Bu tür kasaları Uğur Elektronik tarafından üretilen dedektör ile tespit edebilirsiniz.

 

Tabanca Define İşareti Anlamı ve Çözümü

Tabanca işareti çoğunlukla Eşkıyanın kullandığı bir işaret. Burada en yakın Adapazarı bölgesinde geçen yaz benim karşıma çıktı. Gittik, inceledik, baktık, gördük ama ne yazık ki parası alınmış. Yani birileri zamanında halletmiş bu işareti. Tabanca işareti gerçek bir define işaretidir. Tüfek olanıda var. Bu eşkiyaya ait bir işarettir.

Tabanca işaretini gördüğünüz zaman parayı aramanız gereken istikamet namlu istikameti. Bazı tabanca işaretlerinde namludan çıkmış bir mermi de olabiliyor. Mermi olmasada define, tabancanın namlusu istikametinde 78 adım mesafe içerisinde. 78 adım sonra diyemiyorum çünkü bazı yerlerde daha önceden de çıktı. 60, 65.adımda da çıkabiliyor. Diyelim ki bu mesafeyi dedektör ile kontrol ettiniz bir şey bulamadınız. Namlu istikametinde 80 adımda bir dere, şelale, su kaynağı olacak. Bunu bulursanız işte bunun parası oranın içerisindedir.

Tabanca ve tüfeğin bildiğimiz başka bir anlamı yok.

 

Balık Define İşareti Anlamı ve Çözümü

Balık işareti Türkiye'nin bir çok yerinde görülebilen işaretlerden bir tanesidir. Özellikle su kenarlarında, dere, ırmak, göl, nehir gibi yerlerde mevcut olan bir işaret ama hiç su olmayan bir yerde de olabilir. Balık olan yerde az önceki saydıklarımız yoksa çeşme, su kaynağı, sarnıç, göze, kuyu olabilir. Balık ona da işaret ediyor olabilir.

Balık işareti birebir balığa benzeyecek yani doğal bir şekilde balığın şekli verilmiş gibi olmayacak. İşareti yapan kişi murç, çekiç ile bunu yapmış olacak. 10 kişiyi işaretin karşısına geçirip soracaksınız hepside balık diyecek. 9 tanesi balık 1 tanesi başka bir şey dediği zaman şüpheleneceksiniz balıktan. Benzetme defineciler tarafından sıkça karşılaştığımız bir sıkıntı. Benziyor diye bir şey yok bu birebir balık olacak.

Bir taşın üzerinde balık düşünün yanında dere, ırmak, nehir yok. 150-250m2 etrafını arayın. Bir su kaynağı, çeşme, su gözesi, kuyu ve sarnıç olabilir. Etrafında bir çeşme var veya su kaynağı var veya göze var bunu değerlendirin.

Çeşmenin;

 • Yalağının içi
 • Yalağın ön tarafı
 • Çeşme duvarlarının arkası
 • Çeşmenin arka tarafının dibi
 • Çeşmenin 10 metre arkası.


Eğer balığın etrafında su kaynağı, çeşme, göze bulamazsanız. İşaretin olduğu yeri önünüze alın etrafınıza bir bakın. Çoğunlukla hafif bir düzlüktedir bu işaret. İnsan eliyle yontulmuş dikili bir taş olacak. Bu taş farklı yüksekliklerde olabilir 30, 50, 70, 100, 150cm gibi ama birebir insan eliyle dikilmiş olacak ya da arazide mevcut olan bütün taş, kayalardan farklı renkte veya şekilde bir taş olacak. Arazide bütün taşlar doğal ama bir tane taş var silindir şeklinde, üçgen şeklinde, kare şeklinde veya bir tarafı doğal diğer tarafı yontulmuş gibi. Böyle bir taşı bulduğunuz zaman lütfen elinizdeki dedektör ile taşı ve etrafını kontrol edin.

Balık bir dere, ırmak kenarında ise küçük bir şelale (3-4 metre) arayacaksınız. Şelale doğal da olabilir, insan eli ile yapılmışsa olabilir. Şelalede suyun arkasında kalan duvar kısmını kontrol edin. Duvarda bir balık tane daha balık olabilir yada duvara çakılmış bir taş olabilir. Şelalenin suyunun vurduğu yerde bir leğen, kazan gibi bir oyuk olacak. Bu oyuğun içi kum, çakıl dolmuş olabilir. Oyuğun içerisinde bir parmak, çöp girecek kadar bir delik olacak. Bunu bulursanız bunun altında bir para olabilir. Oyuğun altından bir kuyu girişi olabilir.

Balık birebir olacak, büyüklüğü değişebilir normal bir balık 20-25cm ebadında 40-50-60cm kadar olabilir. Bazı yerlerde çok daha büyükleri olduğu söylendi. Bu güne kadar bana atılan fotoğrafların içerisinde 2metre uzunluğunda bir balık gördüm Fatsa'da olması gerekiyordu. Bir şelaledeydi ve balık yukarı doğru uzanıyordu su üzerinden akıyordu. Yukarısında bir değirmen olması gerektiğini söylemiştik, değirmeni buldular. Etrafında daha önce açılmış kasalar da vardı.

Bu tür işlemleri ruhsatlı kazı olarak yapın. 70-80-100 yıllık dönem içerisinde saklandığı için bu işaretlerin paraları geçer akçedir. Devlet parasını size ödeyecektir. O yüzden ısrarla ruhsatlı kazı yapın diyorum çünkü biz defineciyiz. Biz en fazla 100 yıllık dönem içindeki kullanılan parayı arıyoruz.

 

Kaplumbağa Define İşareti Anlamı ve Çözümü

Kaplumbağa define işareti olarak kullanılmış ama şuanda arazide gerçeğini bulmak gerçekten çok zor. Bu ülke 80 yıldır soyuluyor, 80 yıldır bu paraları koyan insanlar veya çocuklar, torunları ara ara gelip kolay, gizlenmiş, saklanmış atalarının paralarını alıyorlar ve aldılar. Kaplumbağa defineciler tarafından abartılan bir işaret. Otomobil, kamyon, minibüs büyüklüğündeki taşların kaplumbağa zannedilip işaret olarak bize atılıyor. Kaplumbağa birebir aynı olacak. Taşın üzerine bu adam bunu yapmış, yapıştırmış olacak ya da taşın üzerine bunu nakşedecek. Taşın üzerine bu yapıştırılmışsa yani bir kaya kaplumbağa şekli verilmiş ve getirilip bir taşın üzerine yapıştırılmışsa zaten onu oradan ayırdığınız zaman içinden kıymetli mücevher çıkıyor. Bunlar alındı arkadaşlar çok kolay basit oldukları için gittiler.

Kaplumbağayı taşın üzerine nakş ettiyse ne anlama geliyor. Kaplumbağa yerde duran bir anakaya üzerine yapılmışsa, kaplumbağanın ön tarafında bir çakıl yığma olacak onu bulmalısınız. Kaplumbağanın arka tarafında bir şelale olacak. Kaplumbağanın bulunduğu yerde çeşme veya su gözesi olacak etrafında bir yerde. Bunları görmüşseniz, buluyorsanız sizin kaplumbağanız doğru, bununda sahtesi çok yapılıyor.

Farklı bir şey daha var o da çok nadiren görüldü. Bu güne kadar Zonguldak'ta bir öğretmen arkadaşımız bunu buldu o yüzden biliyoruz. Kaplumbağanın etrafında yukarıda saydıklarımızdan hiç biri yoktu anakayada önü örülmüş 60cmden girişi olan bir kapalı mağara bulundu.

Kaplumbağa şeklinde büyük anakayaları bir işaret olduğunu ben görmedim eğer siz böyle birşeye rastladıysanız ve bunlardan biri varsa bizide bilgilendirirsiniz.

 

Domuz Define İşareti Anlamı ve Çözümü

Defineciler tarafından çokça aranan bir işaret, domuz işareti. Bu işarete rastladığınızda sonuç olarak baktığınızda “bu domuz” diyebileceğiniz bir domuz olacak. Küçük ve büyük olanlarını gördüm. Domuz işareti altın para demektir bir kaç anlamı var;

1)Yerden yukarıda yani dik duran bir kayaya yapılır. Taşın karşısında durduğunuz zaman kafanızı kaldırdığınızda taş göğüs hizanızda durur. Çok yukarıya yapılmaz. İşaret eski bir patika yolun kenarında olacak. İşaretin karşısına geçtiğinizde bastığınız yere dikkat edin. İşareti tam altında toprağa çakılmış bir sal taş (100x80cm) olacak. Sal taşın altında para olabilir. Domuzun yanından geçen patikaya dikkat edin. Patika gelir domuz işaretinin yanında geçerek dereye doğru iner. Dereye doğru indiğinde düzelir ve bir dirsek yaparak dere boyunca devam eder. İkinci parası patikanın dereye doğru döndüğünde yada dereye yakın olan dirsekte para olabilir. Dirsek ve dönüşte dikili taş da arayabilirsiniz 2-3 tane dikili taş olabilir.

2)Domuz işaretini karşınıza aldığınızda sol tarafınıza 45 derecelik açıyla baktığınız zaman yukarıda dik bir kayalık göreceksiniz işte orada bunun ana parası var. Tahmini 70-120 metre arasında bir mesafedir. Zaten bu patikanın arkasındaki yol oraya çıkar orada dik bir kayalık vardır.

3)Domuz işaretini gördünüz bu sefer sağ tarafınıza bakın. Patika yolun etrafından dolaştığı bir düzlük olacak ve orada bir sazaklık yani ıslak, çamurumsu bir toprak olacak. Domuzlar çoğunlukla çamurun içerisinde debelenmeyi seviyor ya, evet bir parada bu bataklığın, sazaklığın içerisinde olabilir.

Domuz işaretinin içerisinde bir para yok bugüne kadar çıkmadı, kırmayın. Yine de dedektörünüz ile kontrol edin aklınızda bir şüphe kalmasın. Uğur Elektronik tarafından üretilen dedektörler sazaklık, bataklık, kayalık yerlerinde çalışıyor içindeki metali bulabilirsiniz.

 

Tavuk Civciv Define İşareti Anlamı ve Çözümü

Bugüne kadar gerçek olarak arazide tavuk ve civciv bir kaç tane gördüm. Muhtemelen geri kalanları kırılmış olabilir. Şuanda bazı uyanık, üç kağıtçılar tavuk civcivi taşa yapmışlar ve sizleri para karşılığı bu işareti görmeye çağırıyorlar. Sahte işaret diye bir sektör var lütfen buna dikkat edin.

İşaretin olması gerektiği yer, durması gerektiği şekli, etrafında olması gereken şeyler var. Bunları bilmedikleri için kafalarına göre bir yere yapmışlar bizim definecileri de çağırıyorlar.

Tavuk civciv işaretinin 2 yerde parası var. Birisi kolay diğeri zor alınıyor. Bu işareti yapanlar zaman içerisinde gelip kolay alınabileni aldılar öyle düşünüyorum çünkü benim gördüklerimde yoktu, gitmişti ama büyük olanları duruyor. Tavuk civciv işareti kolay görünebilecek bir yerde değil. Yürürken arazide taşların üzerinde rahatlıkla görebileceğiniz bir işaret değildir, bu işaret gizli bir işaret. Bir örnek daha verelim bu işaret değirmenlere yakın yerlere olur, kaç metre mesafede olur onu söylemeyeceğim o bizde gizli ve sır.

Tavuk civcivin küçük parasını söyleyeyim. İşareti arkanıza aldığınız zaman 25 adım yürüdüğünüzde küçük bir parası var. Türkiye'de gerçek tavuk civciv işaretinin durduğu kanaatinde değilim, duruyorsa da gizli olduğu için bulunamamıştır. Duruyorsa ve sizde buna rastladıysanız ilk parası hemen önünde 25 adım mesafededir. Küçük para, büyük olanın numunesidir.

Lütfen dedektör kullanın çünkü denk getiremeyebilirsiniz yerini, 20-30-50cm kenara gelseniz denk getiremeyebilirsiniz.

Sahte işaret yapanlarda bunu öğrenecekler ama söylemeyeceğimiz bazı şeylerde var bunlarla ilgili ve o sırrı da vermeyeceğim ve onu da hiç bir zaman yapamayacaklar.

 

Oyuk - Kanal Define İşareti Anlamı ve Çözümü

Türkiye'nin neresine giderseniz gidin kayaların üzerinde oyuk ve kanal ile karşılaşabilirsiniz. Oyuklar çoğunlukla mezar işareti olarak kabul edilebilirler. Ceviz büyüklüğünden başlayıp bir karış yani 20çapına kadar ulaşabilirler. Bunlar çoğunlukla bu işareti etrafındaki bir mezara ait bir işarettir.

Kare veya dikdörtgen şeklindeki oymalar çoğunlukla yeraltı oda mezarları ama taşın üzerindeki yuvarlak, daire şeklindeki oyuklar ise toprak içi adi mezarlar diye geçer. Bir oyuk işaretine rastladığınız zaman 30-35m2 etrafında bir mezar olmalı. Bu mezar çoğunlukla toprak içerisine yapılır. Toprak belirli bir derinliğe kadar kazılır, içerisine ceset yatırılır, etrafı taşla kaplanabilir, etrafı blok taşlarla dikdörtgen şeklinde duvar oluşturulabilir veya taş duvar örülebilir, üzerine taş kapatılabilir, üzeri tuğla kapakla örtülebilir. Bu tür mezarların işaretidir oyuklar.

Çapları 20cm ve üzerine doğru çıkmaya başladığında ise artık bu oyuklar yığmaların habercisi olmaya başlarlar. Oyuğun 500m2 alan içerisinde bir yığması olmalıdır. Yığma, taş veya toprak veya taş, toprak karışık olmalıdır. Bunlara tümülüs diyoruz. Tümülüsler medeniyetlere işaretledir, yapılardır. Bunlar mezarların toprak üzerindeki yığmalarıdır. Lütfen bunlardan uzak durun, bunlara ruhsat alamazsınız, bunlarda kazı yapamazsınız. Bunlar kazı yaptığınız zaman sizleri öldürebilecek.

 

Sarnıç İçerisinde Define Olur mu?

Sarnıçlar su biriktirmek için toprak altına ve kaya içerisine yapılmış yerlerdir. Bir çok yerlerde de insanlar evlerinin altında da sarnıçlar yapmışlar. Evin ihtiyacı olan suyu yağmur sularından veya dışarıdan küp, pöhrekler ile getirdikleri suları biriktirdikleri yerlerdir.

Sarnıçlar, ağzı dar ama içeriye doğru geniş yapılardır. Ağızları bir insan girebilecek kadardır ama içeriye girdiğin zaman 5, 6 kişinin içeride rahat durabileceği yer haline gelir. Bazı yerlerde de daha küçük veya daha büyükleri var. İstanbul'da meşhur Yerebatan Sarnıcı var Romalıların yaptığı. Büyük sütunlar ile desteklenmiş içinde su muhafaza edilmiş bir sanıçtır. Sarnıçlar Roma, Bizans, Osmanlı ve bu topraklarda yaşamış insanlar tarafından kullanılmış.

Sarnıçlarda define var mı? Evet sarnıçlarda da define olma ihtimali var. Sarnıçların çoğunlukla dip kısmında ya da duvarlarında define, gömü, saklanımş bir şey olabiliyor. Sarnıçlar ana kaya içine de yapılır, toprak içine taş örme tekniği ile de yapılabilir. Taş örme tekniği kullanılarak yapılan sarnıçlarda lütfen örülü olan sarnıçlara dikkat edin. Bunlardan bir tanesinin arkasında yada içinde para olabiliyor. Çoğunlukla biz zeminde ararız.

Sarnıcın üzerine bir ev yapılmışsa bu sarnıcada bir para saklanmış olabilir. Bazı yerlerde sarnıçlar kubbesi yarım kubbe şeklinde uzun, silindir şeklinde yapılmış sarnıçlarda var.

Tuvalet çukurlarında para olur mu? Evet foseptik çukurlarında para olur. Biliyorsunuz önceden kanalizasyon sistemi diye bir şey yoktu. İnsanlar evlerinin dışına tuvaletlerini yaparlar onun altına bir kuyu kazarlardı ve orada birikirdi. İnsanlar paralarını bu foseptik çukurlarınada bırakıp gittiler bazı yerlerde. Foseptik çukurları hiç kimsenin giripte bakacağı bir yer değil çünkü hiç kimse onun içerisine girmek istemiyor.

Bu tür kazılarda dikkat edin üzerinize çökertmeyin ve ruhsatsız kazı yapmayın.

Sarnıç, kuyu, Foseptik çukurlarına Uğur Elektronik tarafından üretilen dedektörler ile bakabilirsiniz. İçerisindeki metali tespit edebilirsiniz.

Kuyularda ve sarnıçlarda define olur. Kuyular, insanların çoğunlukla toprağın içine doğru su için açtıkları yerler. Kuyu, su damaları üzerine denk geldiğinde sızıntı şeklide su bu kuyuya birikir. Bunları içme veya sulama olarak kullanırlar ama bizim konumuza bahis olan kuyular bunlar değil. Biz define amaçlı kazılan kuyulardan bahsedeceğiz. Su bilinçli bir şekilde sonradan bağlanmış olabilir ama bu kuyular normalde su kuyusu olarak kazılan su kuyularından değil ama define konmuş ve içinde su olan kuyuya da rastlayabilirsiniz.

Kuyu İçerisinde Define Olur mu?

Kuyular ya ana kayalar oyularak yada toprağın içerisine kazılarak yapılmıştı ve etrafına taş döşenmiştir. Dikdörtgen, kare, yuvarlak şeklinde de olabilir. Kuyunun duvarlarına taş döşenmişse aşağı doğru indiğinizde taşlara dikkat edin. Taşlardan bir tanesi diğerlerinden büyük, küçük yada üzerinde işaret olabilir. Onu aldığınızda arkasında gömülü bir şeye rastlayabilirsiniz. Böyle Bir şey yok taşların hepsi nizami aynı ise kuyunun dibine dikkat edin.

Kuyu dibi taş döşeme ise bu taşlardan yine bir tanesi diğerlerinden farklı olur yada üzerinde bir işaret olur. Çoğunlukla bir, iki veya üç tane delik olabilir. Delikler farklı çaplarda olabilir. Böyle bir şeye rastladığınız zaman o taşı kaldırdığınız zaman hemen altında gömüsünü bulma ihtimaliniz var.

Her ikisi de yoksa bu kuyu bir işaret olarak yapılmış olabilir. Bu kuyu tek değildir birden fazla burada kuyu olması gerekir. 3, 4, 5 tane yani birden fazla olacak onları bulacaksınız. Kuyular yan yana sıralı olabilir ya da farklı simetriler ile dizili olabilir bunlara dikkat edin. Bu kuyulardan aslında bir tanesinde para var diğerlerinde yok. Ya da bu kuyulara yakın bir yerde para gömülmüş, kuyular sadece işaret olarak konmuş. Ağzı açıktır kuyuların ama para olan kuyunun ağzı kapalı olma ihtimali yüksektir. Bunu ancak bir dedektör, görüntüleme veya alan tarama ile bulabilirsiniz.

Kuyuların bazıları toprak, taş doludur içi. Eğer böyle bir şey bulduysanız duvarında veya zemininde Bir şey olma ihtimali daha yüksektir. Yani ağzı kapalı kuyuların içerisinde bir şey olma ihtimali daha yüksektir yoksa onun ağzını kapatmazlar diğerleri gibi ağızları açık bırakılır.

Kuyulardan başka bir yere geçiş yapılır mı? Evet kuyudan başka bir yere geçiş yapılabilir yani kuyu bir tünelin ağzı görevi görebilir. Bir dehlizin ağzına kuyunun içerisinden giriş yapmış olabilirsiniz. Çoğunlukla taş yığmaların altındadır bu kuyular üzerinde bir yığma vardır. Bu yığmayı kaldırdığınız zaman çoğunlukla bunun zemini ana taş, kaya çıkar ve alta doğru bir kuyu iner. Bu kuyu ana kayadan da oyulmuş olabilir. Bu kuyunun dibinden veya dibine yakın bir yerden bir tünel gider, çok büyük bir tünel değil eğilerek veya sürünerek geçebileceğiniz bir tünelde olabilir. Bu tünel bir odaya gider. Oda boş olabilir, boş olması sizi yanıltmasın. Odanın duvarlarında yada zemininde gömülü olan bir şey olabilir. Bu çoğunlukla kiliselere yakın yerlerde rastlanır. Kilisenin papazının evinin olduğu yere yakında olabilir. Yığmanın altından tünel papazın evine doğruda gidebilir.

 

Kireç Kuyuları İçerisinde Define Olur mu?

Kireç kuyuları büyüktür ve duvar örülüdür. Kireç yakmak için kullanılır. Kuyunun içi yerden 100 – 250cm yüksekliğinde aralığında olabilir. Bu kuyular çoğunlukla birden fazladır 2, 3 olabilir. Bu kuyulardan bir tanesinin içerisinde para olabilir. Kuyunun dış çeperine yakın olan bir yerde, ortasında, duvarlarında da olabilir. Her kireç kuyusunda para olacak diye bir kural yok olmayabilir de. Kuyulara dikkat edin üstünüze çökme ihtimali yüksektir. Taşları söktüğünüzde bir anda üstünüze çöker. Lütfen bu tür kazıları ruhsatsız yapmayın, bu tür kazıları tahkimat yapma yeteneğine sahip ve kazı tekniğini bilen uzmanlar tarafından gerçekleştirin.

 

Ağaç İçerisinde Define Olur mu?

Ağaçların içerisinde define olabilir. Osmanlı topraklarında yaşayan azınlıklar arasında Ermeniler çoğunlukla doğu, güneydoğu Anadolu bölgeleri, karadenizin bir bölümünde yaşadılar. Rumlar, Ege, Akdeniz ve Karadeniz'in bir bölgesinde yaşadılar. Ermeniler ve Rumlar yaşadıkları arazilere, köylere, şehir ve kasabalara çokça ağaç diktiler. Şuanda dahi onların diktiği bir çok ağaç hala ayakta dim dik duruyor. Çoğunlukla meyve ağacı diktiler. Dut, zeytin, ceviz ağaçları Ermenilerin çok sevdiği ağaçlardan bazılarıdır.

Ağaçların bir özelliği var. Ağaca bir teli, ipi doladığınız zaman ağaç büyüdükçe o cismi içine alır. Hatta ağacın kenarına bir cismi dayayın, yaslayın yıllar sonra geldiğinizde o cisim ağacın içine girmiş olarak bulacaksınız. Ağaç büyüdükçe o cismi içerisine alır. Ağacın dış kabuğunu yontup aldığınız zaman ağacın içini oyduğunuzda onun içerisine Bir şey saklayabilirsiniz tekrar orayı kapatma olanağınız var. Ağaç zaten büyüdükçe onu içine alacaktır.

Özellikle değirmenlerde değirmenin önüne dikilen ağaçların üst kısmı oyulup içerisine paralar konmuş. Buna şahit olundu bu biliniyor. Ağaçların içerisine define konması ile beraber ağaçlar işaret olarak ta kullanıldı.

Kuru duvarlarda, duvarın orta bölgesine yakın yerlerde dikili meyve ağaçları vardır. Meyve ağacı ile duvar arasındadır çoğunlukla gömülü para.

3 tane dut ağacı düşünün ister üçgen şeklinde ister arka arkaya sıralı bir şekilde fark etmez. Bu 3 dut ağacı işaret olarak kullanılmış olabilir.

Karadeniz'in bir bölgesinde ağacın hemen dibine açılan bir kuyuya gömülen bir para tespit edilmiş. Para, kuyuda asılı duruyor ve paranın asılı olduğu zincir ağacın köklerine bağlı. Ağaç kuruduktan sonra kökü sökülmek istendiğinde bir şangırtı kopuyor ve aşağıya bir şey düşüyor ve bir gürültü geliyor. Gürültüye istinaden arazi sahipleri orayı açtıklarında bir kuyu ve kuyunun içerisinde bir zincire asılı bir bakraç buluyorlar aşağıya düşmüş şekilde.

Bir arkadaşın kurumuş ağacı kesip marangoz atölyesine götürdüğünde hızarla bunu biçmek istediğinde içinden altın paraların çıktığı söyleniyor.

 

Köprüde Define Olur mu?

Her köprüde para, define, gömü olmaz.

Köprüler geçmiş dönemlerde, medeniyetlerde elzem yani çok sıkça kullanılan yerlerden bir tanesi. Bizim topraklarımızda çok fazla çay, nehir, dere, ırmak var ve uçsuz bucaksız ovalar, şehirler birbirlerine köprüler ile kavuşturulmuş. Bir de dağda, bayırda, tenhada yapılmış köprüler var. Büyük devasa köprülerden bahsetmiyorum. Devasa uzunluklarda köprüler var ırmakların üzerine yapılmış onlardan bahsetmiyoruz. Falan, filan mevkiinde derenin üzerine, çayın üzerine yapılan köprü. Özellikle eşkıyaların paralarını gömmek için kullandıkları bir yerdir köprüler.

Köprü yıkıldığı zaman yerine yenisi yapılsın diye konan paradan bahsetmiyoruz, böyle bir parada var zaten. Bizim bahsettiğimiz şey şu, yakın dönem azınlıkların köprülerin içerisine, ayaklarına, başlangıç ve bitişlerine noktalarına koydukları paralar. Neden köprülere para saklama ihtiyacı duymuşlar? Çünkü köprüleri kimse yıkmaz neden? Çünkü onlarda kullanacaklar ve köprüler uzun süre yüzlerce yıl ayakta kalabilir çünkü taştan yapılmışlar. Şuanda bizim betonarme köprülerimiz bir selde darmadağın olup giderken onların taş köprüleri hala daha o sellere direniyor arkadaşlar. Bunu bildikleri içinde bu adamlar paralarını köprülere gizlediler, sakladılar.

Köprülerin ayaklarının içlerinde para, oda, odacıklar olabiliyor. Bazı köprülerde merdivenler vardır. Yan taraftan köprünün altına inebilirsiniz yada köprünün yan ayağı üzerinde bir çıkıntı vardır buradan merdivenle bu çıkıntının üzerine çıkabilirsiniz. Sanki balık tutmaya iniyormuşsunuz gibi. İşte bu çıkıntı olan yerlere dikkat edin. Köprünün yanında yan tarafındaki kayaya doğru bir çıkıntı vardır o çıkıntının olduğu yerlerde bir şeyler olabilir.

Köprünün bitiş ve başlangıç noktalarındaki taşlar çoğunlukla sal taşı şeklinde uzundurlar yada iki parçadır diğerleri gibi küçük parça parça değildirler. Bu taşların olduğu yerlerde para olabilir.

Köprünün yan taraflarında bir korkuluk vardır. Bu korkuluklarında içinde, altında, taşının arkasında olabilir. İşaretlere lütfen dikkat edin.

Köprünün suyun içinde olan ayağına dikkat edin. Bazı köprülerin ayaklarının etrafında taşlar vardır. Ayak, bir ana kayanın üzerine oturmuştur. Bu taşın üzerine çıktığınız zaman ona da dikkat edin.

Köprü kemerlerinin içine dikkat edebilirsiniz.

Definecilerin aradığı Karahasan köprüsü vardır meşhur. Çok bahsetmeyeceğim ondan. O kayıt meselesine çok girmek istemiyorum Kayıt, kuyut işi sıkıntılı iş.

 

Sahte Türbelerde Define Olur mu?

Türbe bizim bildiğimiz kutsal mekanlardan bir tanesi. Orada bir Allah dostu, şehit veya ismi hikayelere konu olan birilerinin yattığına inanıyoruz. Bunu Müslüman olmayan bu topraklarda yaşamış gayrimüslimlerde biliyor. Bu toprakları terk etmeden önce yerlerine Türklerin geleceğini bildikleri için ellerindeki parayı götüremeyeceklerinden dolayı bazı yerlere sahte türbeler oluşturmuşlar ve paralarını buraya defnetmişler. Şuanda Türkiye'nin bir çok bölgesinde bu türbeler mevcut. Bölge insanları bunları çok iyi bilir. Bu türbelerin bir çoğu kültür bakanlığına veya o bölgenin kültür mirasına da kayıtlı değildir zaten geçmişini de bilmezler yani bir şeceresi, silsilesi de yoktur.

Bazı yerlerde de uydurulmuş hikayeler var bu türbeler ile ilgili. Örnek vereyim; Niksar'da kalenin içerisindeki Garip Baba Türbesi, aslında orası bir türbe değil, öyle bir şahısta orda yok. Benim iddiam bu yönde. Türkiye'nin bir çok yerinde bu türbelerden var. Türkler geldikten sonra zaten türbelere zarar vermeyeceği, tahrip etmeyeceği için çünkü bize göre kutsal onlar adamlar sahte türbeler yapıp paralarını buraya gömmüşler.

Bazı türbelerde taşlar daire şeklinde dizilerek orası bir sunak, kutsal bir mekan haline getirilmiş. Bazı yerlerde üzerlerine bina yapılmış. Bir dört duvar, çatısı olan bir odacık haline getirilmiş. Bazı yerlerde ağaçlar var insanlar gelip çaput bağlıyorlar, mum dikiyorlar. Bazı yerlerde insanlar gelip kurban adak kesiyor, yemek veriyor, senenin belirli zamanları burada törenler düzenleniyor. İnanın bunların bir çoğu gerçek türbeler değil. Gerçek türbelerde de zaten bu tür şeylerin yapılması yasak. İslam dininde zaten böyle bir şey yok. Biz türbelere sadece dua etmek için, ziyaret etmek için , saygı göstermek için ve hürmeten gideriz. Orada mum yakmayız, çaput bağlamayız, orda tel bağlamayız ve onlardan da medet ummayız. Sadece dua ederiz ve dualarımıza da onları katarız bunu sakın unutmayın.

Bu adamlar bunu bildikleri için bu tür türbelere paralar koymuşlar. Bazı türbelerde para bizzat türbenin içinde yani mezar süsü verilmiş yerde. Bazı türbe görünümü verilmiş define olan yerde de türbenin dışında. Türbenin dışarısında hemen duvara yakın bir yerde de olabilir. Türbenin dışındaki dikili olan ağaç, dikili olan meyve ağaçlarına dikkat edin. Bu ağaçların aralarında veya bir ağaçtan biraz daha uzak mesafede de olabilir. Türbenin yanında bir çeşmede olabilir. Türbe ve çeşme arasında da olabilir. Türbenin yakınlarında dikili taşlar olabilir, dışarda başka mezarlar olabilir bunları da kontrol etmelisiniz. Mezarlar gerçek mezar değil. Okuyanlar yanlış anlamasın bunlar gerçek mezar değil, biz defineci olarak mezar kazıcıları değiliz. Biz gerçek mezarla uğraşmayız. Bunlar mezar süsü verilmiş gömüler. İstanbul'da Ermenilerin gömdüğü paraların %70'i Müslüman Türk mezarlarındadır. O mezarlıklara girdiğiniz zaman bildiğiniz mezar taşı, ayak taşı üzerinde de bir sal taşı aynen 4, 4lük bir mezar görünümündedir. İçerisinde hiç kimse yoktur para gömülüdür. Çamlıca'da ki mezarlıklarda bununla ilgili hikayeler hala anlatılır. Özellikle İstanbul'da ki bu adamlara ait gömülü paraların %70'inin İstanbul'da ki mezarlıklarda olduğu bilinir.

Dikkat edin gerçek türbe, gerçek kitabesi olan, kime ait olduğu bilinen ve kültür varlığı ilan edilmiş, sit alanı, koruma altına alınmış yerleri tahrip etmeyin. Çarpılırsınız aynı zamanda da hapis cezası alırsınız sakın oraları kırıp, parçalamayın. Bahsettiğim türbe, mezar süsü verilmiş gömüler arazidedir, dağ başlarında yüksek zirvelerde olur, köylere uzak mesafelerde olur ve hiç birinin kitabesi, kaydı yoktur. Sakın kaydı olan, kime ait olduğu belirli olan türbelere, mezarlara girip te oraları parçalamayın.

 

V Define İşareti Anlamı ve Çözümü

V giriş veya mezar işaretidir. Büyüklüğü değişkendir 15, 20cm den daha büyük, küçük olabilir. Yatık bir ana kaya üzerinde oyma bir V işaretine rastladıysanız. V'nin iki ucunun birleştiği yerde bir kaç metre mesafede mezarı olabilir.

V dik duran bir ana kaya da, oyularak yapılmış veya herhangi bir kare, dikdörtgenin içerisinde de yapılmış olabilir. Bu şekilde bir V bulduğunuz zaman hemen bunun ön tarafına dikilin V'yi önünüze alın ve kafanızı kaldırın. V'nin üzerinden ileriye doğru baktığınızda insan eliyle yapılmış bir tepecik göreceksiniz. İşte bu tepecik bunun mezarının olduğu yerdir.

V işaretini gördüğünüz zaman bölge tamamen kayalık ise, hiçbir toprak yoksa, dere kenarı ise, dik bir yamacın dereye doğru inen dibine doğru ise bu V bu sefer bir girişin önüne yapılmış demektir, orada bir giriş var demektir.

 

Koltuk Define İşareti Anlamı ve Çözümü

Bir anakaya düşünün üzerinde koltuk yapmışlar. Gittiğiniz zaman oturabiliyorsun, kolunu koyma yeri var, sırtını yasladığınız ve ayaklarınız uzattığınız bir yer var. Bu koltuk çok değişken olabilir. Kol koyma yeri olmayabilir, oturduğunuz zaman sırtınızı dayayacağınız, ayağınızı şöyle dizinizde kırıp aşağı sallayacağınız bir koltuk düşünün. Her koltuk olan yerde define yok bunu bilin.

Koltuk farklı amaçla yapılmış olabilir. Gözetleme amaçlı yani buraya oturan şahıs etrafı gözetlemek için bunu yapmıştır. Bölgenin muhafızları, askerleri, bölgenin sahibi neyse bu koltuğa oturup bölgeyi gözetleyeceği, seyredeceği yer yapmış olabilir.

İkincisi, bir mezara bakıyor olabilir. Koltuğa oturduğunuz zaman karşınızda bir kayada yada bir yığma mezarı görüyor olabilirsiniz.

Koltuk, çok yüksek anakayalar üzerinde olabilir. Oturduğunuz zaman altınızda bir uçurum olabilir ve bir vadiyide görüyor olabilirsiniz. Karşıda dağları, uçurumları görebileceğiniz bir uçurumda olabilir. Koltuklar çok farklı yerlerde farklı amaçlar için yapılmış olabilir. Dümdüz bir ovada bir taşın üzerine yapılmış olabilir oturduğunuz zaman ovayı, çayırı, çimeni seyrediyor olabilirsiniz. Çok yüksek zirvelerde, önünüzdeki büyük vadi ve uçurumları seyrediyor olabilirsiniz.

Koltuklarda paralar;

 • Oturduğunuz yerin altında olabilir.
 • Ayağınızı koyduğunuz yerin altında olabilir.
 • Dizinin yani baldırın dayandığı yerde olabilir
 • Koltuğun arkasındaki düzlükte olabilir.
 • Sırtınızı dayadığınız yerde olabilir.

Koltuğun kendi içerisinde paraların olabileceği yerler bunlar. Kaya içerisindeki metali Uğur Elektronik tarafından üretilen dedektörler tespit edebilir.

Azerbaycan'dan bir arkadaşımız koltuk fotoğrafı atmıştı, bende dedim ki, oturduğun yerin altını kontrol ettiğinde madalyon şeklinde para çıkabilir demiştim. Oda bana küfür etmişti ve sonradan fotoğrafını attı “evet söylediğin yerden bir madalyon para aldık abiciğim” dedi. Tabi devamını sordu, devamı olduğunu nerden biliyorsa arkadaş. Devamı var mıdır? devamı olabilir arkadaşlar.

Koltuk kayanın üzerinde, koltuğun 170 metre ila 70 metre mesafesinde bir şey var. Koltuğa oturup arkanıza baktığınızda ya tek bir kayalık yada bir dikili taş göreceksiniz. Eğer bir kayalık varsa; bu kayalığa gidin bu kayalığın üzerinde dikdörtgen veya kare şeklinde bir çerçeve göreceksiniz. Bu belirli belirsiz olabilir, silik olabilir. Çerçeveyi gördüğünüzde burayı dedektör ile kontrol edin.

Koltuk başka bir yeri gözetlemek, seyretmek için yapılmış olabilir. Kayalıkta bir koltuk var aşağısı uçurum, bir kayalıkta bunun karşısında var. Koltuğa oturduğunuzda karşı kayalıkta gördüğünüz yerlere dikkat edin. İnsan eliyle tıraşlanmış bir yer olacak çerçeve, oyuk, mağara ağzı, dağ patikası, kaya patikası görebilirsiniz. Oturduğunuzda bunlardan birini görüyorsanız oraya gidip bunları yakından göreceksiniz, bakacaksınız ne var burada diye sonrasında bize haber vereceksiniz.

Koltuklar tümülüsü veya mezarı da görmek amaçlı tasarlanmış olabilir. Aşağıdan gelen düşmanı seyretmek için yapılmış olabilir. Definenin bulunduğu bölgeyi gözlemek için yapılmış olabilir. Bir kalenin altında da olabilir. Siz bulduğunuz koltuğun hangisi olduğunu bu anlattığım tarifler ile bulacaksınız.

 

El Define İşareti Anlamı ve Çözümü

El, Ermenilerin işaretidir. Altın gömüsü işaretidir. Açık el, üzerinde herhangi farklı işaret yok ise tek başına bir el ise. Bu elin 250-300cm etrafında bir mezar süsü verilmiş bir gömü vardır. Normalde sadece el olarak pek bulamazsınız bunun üzerinde farklı işaretlerde var.

Üzerinde bir istavroz olabilir, parmaklardan bir tanesi diğerinden uzun olabilir.

Parmaklardan bir tanesi diğerinden daha uzunsa mezar süsü verilmiş gömü 250cmden biraz daha ileride 500cm, 700cm civarındadır. Derinliği de 250-300cm civarındadır. Bu derinliğe inildiğinde üzerinde bir sal bulunur ve bu kalktığında altında altın gömüsü vardır.

El işaretinden iki tane varsa yani yan yana iki tane el işareti varsa. Bu çok nadir görüldü. Çoğunlukla tek el işareti ve el olarak ta sol el kullanırlar.

Parmağı bir yeri işaret ediyormuş şeklinde olanı da var. Bu da 68 adım veya 78 adımdır. Bu mesafede bir gömü var demektir. Bunların bir çoğu açıldı çünkü çok derin değiller 200-250cm gibi derinliklerde bunların paraları. Özellikle Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da Ermenilerin çok yaşadığı bölgelerde bu el işaretlerinden hala sağlam olanlar olabilir. Kars'ta mesela ben bizzat şahit oldum. Bir taşın üzerinden çıkartıldı el işareti üzerinde istavroz vardı. Hemen 250cm önünde bir şeyler alınmış.