TÜRKİYE'DE İLK!
DEDEKTÖR DENEYİM MERKEZİ
Bize Ulaşın:
0216 310 95 77

Yeraltı Görüntüleme Kullanırken Yapılan Hatalar

Yeraltı Görüntüleme Kullanırken Yapılan Hatalar

Yeraltı görüntüleme cihazları dedektör ve alan taramadan farklı olduğundan genel anlamda yeni kullanıcılar daha fazla hata yapabiliyorlar. Yeraltı görüntüleme ürünü satın alan kullanıcılara eğitim veriyoruz fakat kullanıcı sonrasında tecrübe etmedikçe eğitimde öğrendiği bilgileri de unutmaktadır. Yeraltı görüntüleme olarak adlandırılan cihazlar sensör ile çalışan manyetometre, gradyometre adı verilen ölçüm sistemleri ve aynı zamanda gpr olarak adlandırılan radar ürünlerini kapsamaktadır. Yeraltı görüntüleme ismi zaman içerisinde bu ürünleri anlatmak adına kullanılmıştır.

Yeraltı Görüntüleme Kullanırken Yapılan Hatalar

 • Manyetometre veya Gradyometre olarak adlandırılan bir yeraltı görüntüleme ürünü ile ölçüm alıyorsanız şüphelendiğiniz bölge üzerindeki ölçüm yönünüz kuzey > güney veya güney > kuzey yönüne doğru olmalıdır. Ters açılardan ölçüm alırsanız aldığınız ölçümde bir şey olmasa bile tespit etmiş gibi görünebilir veya yoksa bir şey tespit etmiş gibi görünebilirsiniz. Ölçüm almaya başlamadan önce yapmanız gereken pusula ile yön bulmak olmalıdır.
 • Yeraltı görüntüleme ile ölçüm yaparken şüphelenilen bölge içerisinde atacağınız hat içerisindeki vuruşlar eşit olmalıdır. Bir hat içerisinde 10 veri diğer hat içerisinde 15 veri alarak ölçüm yapamazsınız. Ölçüm başlangıcında girilen veri değeri bütün hatlar için aynı sayıda uygulanır. Bu tür bir ölçüm yaparsanız bir şey tespit etseniz bile yerini tespit edemezsiniz.
 • Manyetometre ve Gradyometre için ölçüm alınan arazide eğer engeller varsa buna dikkat ederek ölçüm yapmalısınız. Ölçüm yüksekliğini engele göre ayarlamalısınız eğer ölçüme başladığınızda sensör 5cm yukarıdayken ilerde 15cm yukarıya kaldırıp ölçüm alıyorsanız malesef o ölçümde alınan veriler doğru olarak kabul edilemez. Ölçüme başlamadan önce engel yüksekliklerini hesaplayarak eğer uygunsa yükseklik açısından bütün ölçümü aynı yükseklikte tamamlayacaksınız. Ölçüm yüksekliğine uygun değilse engele kadar olan kısmı ayrı olarak ölçecek ve engelden sonrasını ayrı olarak ölçeceksiniz.
 • Yeraltı görüntüleme sistemleri içerisinde Manyetometre ve Gradyometre ürünlerinde ölçüm alırken eğer bir çukurun üzerinden geçerek ölçüm alırsanız oradan herhangi bir bilgi edinemeyeceksiniz demektir. Kazılmış çukurların üzerinden geçerek ölçüm almanızın bir faydası olmayacaktır.
 • Yeraltı görüntüleme cihazı kullanırken ölçüme başlamadan önce ip çekmeli veya taş dizerek hiza almalısınız. Ölçüm genelinde sağa, sola kaymalar olabiliyor ve alınan verinin doğruluğundan emin olunamayabiliyor. Tespit edilen bir şey daha büyük veya daha küçük olarak görünebilir hatta daha fazla kaymalarda hiç tespit bile edilemeyebilir. Ölçüme başlamadan önce hat ve vuruş aralıklarına hizalayıcı kullanmanız tavsiye edilmektedir.
 • Yeraltı görüntüleme cihazı ile aldığınız ölçümlerde teyit amaçlı olarak ters açıdan gelerek ikinci bir ölçüm almanız ve yorumlamanız tavsiye edilmektedir.
 • Yeraltı görüntüleme cihazı olarak manyetometre veya gradyometre kullanıyorsanız sensörü duvara yatay olarak tutarak veya havaya tutarak ölçüm almayınız.
 • Ölçüm alırken ileriye, sağa, sola doğru 30cm aralıklar ile ilerleyebilirsiniz. Eğer aranılan metal/yapı küçük olduğunu düşünülüyorsa daha kısa aralıklar ile ölçüm alabilirsiniz eğer aranan metal/yapı daha büyük olduğu düşünülüyorsa daha uzun aralıklar ile ölçüm alabilirsiniz.
 • Yeraltı görüntüleme cihazı olarak manyetometre ve gradyometre kullanırken ölçüm esnasında stabil bir ölçüm almalısınız. Sensör hassastır ve ölçüm alırken sarsmanız ölçümün doğruluğunu etkileyebilir. Veri alırken mümkün olduğunca stabil olmalı ve sonrasında 1-2 saniye beklemeli ardından sonraki veriye geçiş yapmalısınız.
 • Çukur içerisinde veya günümüz evi içerisinde ölçüm almaya çalışmayınız. Bu tür yerlerde alınan ölçümler doğru olmayacaktır.
 • Yeraltı görüntüleme cihazlarının genelinde alınan ölçümün nasıl yorumlanacağının bilinmemesi kullanıcı için sorunlar oluşturabiliyor. Ölçüm yorumlama konusunda kullanma kılavuzu ve videoların izlenmesi ve verilen eğitimin iyi takip edilmesi gerekmektedir.