TÜRKİYE'DE İLK!
DEDEKTÖR DENEYİM MERKEZİ
Bize Ulaşın:
0216 310 95 77

Dedektör'ün Arkeoloji'deki Önemi

Arkeologlar tarafından dedektör kullanımı 1990'lardan bu yana katlanarak arttı. Dedektörün arkeoloji de ki kullanımı konusunda örnek vermek gerekirse 1990'larda Dobison ve Denison, Birleşik Krallık'ta metal tespiti ve arkeolojinin kapsamlı bir değerlendirmesini yaptılar. Her yıl İngiltere'de dedektörler tarafından kelimenin tam anlamıyla on binlerce yeni bulgunun yapıldığını keşfettiler. Metal dedektörlerinin iyi ya da kötü amaçlarla kullanılabileceği, ancak uygun kontrollerle olumlu yanlarının arkeolojik alanlarda kullanımlarıyla ilgili olumsuzluklardan çok daha ağır bastığı sonucuna vardılar. Çalışmalarının bir sonucu, 1996 yılında, bulguların raporlanması, arkeologların ve müze personelinin tavsiyelerinin alınması konusunda kılavuz ilkeler belirleyen ve metal arama hobisiyle ilgili genel hükümet politikasını tanımlayan yeni bir Hazine Yasasını yürürlüğe koymaktı. Bir başka örnek, Washington genelinde 30'dan fazla eyalet parkında metal tespitine izin verilmektedir. Metal dedektörü kullanıcıları önce Washington Eyalet Parklarına kaydolmalı ve yayınlanan düzenlemelere uymalıdır.

Arkeolojik araçlar olarak metal dedektörleri kullanan bu ve diğer araştırma örnekleri, metal eserler içeren hemen hemen her arkeolojik alanın araştırılmasında metal dedektörlerinin kullanımından yararlanabileceğini göstermektedir. Metal dedektörleri, yüzeyde bulgu olmadığında bile bölgeleri belirlemek için kullanılabilir.

Metal dedektörleri ayrıca, pahalı ve zaman alıcı resmi kazı birimlerine başvurmadan bir sahadaki metalik eser dağılım modellerini incelemek için de kullanılabilir. Metal dedektörleri, gömülü bireysel metalik eserleri veya metalik eser konsantrasyonlarını tespit edebildiklerinden, böylece envanter verilerini ve kazıların planlanmasında düzenli olarak kullanılan belgesel kanıtları desteklediğinden ve bilgi sağladıkları için, test ve kazı stratejilerinin planlanmasına yardımcı olabilir.

2000 yılında Kanada Savunma araştırma kuruluşu tarafından o zamanlar kara mayını dedektörü olarak kullanılan çeşitli metal dedektörlerini karşılaştırmak için bir dizi test yapıldı. Test edilen markaların birçoğu hobiciler ve arkeologlar tarafından kullanılan ticari modellerdi. Kanada testleri, arkeologlar için büyük bir önceliğe sahip olmayan bir işlev olan kara mayınlarını tespit etmek ve metal dedektörü kabiliyetini test etmek için gerçekleştirilmiştir, ancak veriler arkeolojik metal tespiti alanında çeşitli şekillerde faydalıdır.

Anni Byard Geçmişe Değer Vermek adlı makalesinde şunları söylemektedir; ''2009 ve 2010'da, Oxfordshire'daki Wantage yakınlarındaki bölgede Hafta Sonu Gezginleri mitinglerine 1200'e yakın metal dedektörü kullanıcısı katıldı. Olaylardan önce tarlaların tarihi hakkında çok az şey biliniyordu, tüm alan için Tarihi Çevre Kayıtlarında sadece üç, evet üç buluntu kaydedilmişti! Bazı yıldız buluntuları vardı - Hanney broşu, iskelet ve ilgili mezar eşyaları tüm medyanın dikkatini çekenler (Oxfordshire Müzesi tarafından satın alındı) ancak hem etkinlikte hem de etkinlikten sonra Bronz Çağı'ndan modern döneme uzanan 1100'den fazla buluntu kaydedildi - Bu eserlerin hikayeleri dedektör kullanıcıları tarafından kaydedilen eserler ile gün yüzüne çıktı''. Anni Byard 11 yıldır Oxfordshire FLO'suydu ve Leicester Üniversitesi/Ashmolean Müzesi'nde Demir Çağı ve erken Roma sikke istifleri alanında doktora öğrencisidir.

Dedektör'ün Arkeoloji'deki Önemi

Georgia Tarihi Eserler ve Araştırma Grubu üyeleriyle saha araştırması (üstte) ve eser tanımlaması (altta)

Dedektör'ün Arkeoloji'deki Önemi

Günümüzde ticari olarak mevcut olan metal tespit teknolojisinin seviyesi öyle bir noktaya geldi ki, arkeologlar bir alan net olarak tanımlandıktan sonra bile metal dedektörlerinin faydalı olabileceği ihtimalini göz önünde bulundurmalıdır. Öyle ki arkeoloji ve tarihe olan evrensel ilgiyi ve bu tür kaynaklar hakkında geniş kamuoyu bilgisini kabul eden USDA Orman Hizmetleri, metal dedektörü meraklılarının ve diğerlerinin yardımcı olabileceği bir kamu arkeoloji programına sponsorluk yapmaktadır.