TÜRKİYE'DE İLK!
DEDEKTÖR DENEYİM MERKEZİ
Bize Ulaşın:
0216 310 95 77

Define Arama

Define aramanın farklı yöntemleri mevcut. Gözle, cihazla, kepçeyle, kazma ve kürek, bilgi, harita, hikaye, rüya ile arama gibi bir çok yöntemi mevcut. Size cihazlar ile define arama yapmanın eski ve yeni yönteminden bahsedeceğiz. Şuanda içinde bulunduğumuz çağ teknolojinin zirve yaptığı bir çağ bu define arama yöntemlerinde de çığır açtı. Çok eskilerde define arama çok zor bir uğraştı. Özellikle bir cihazınız yoksa yani cihazdan kastımız bir dedektör olarak düşünün. Böyle bir cihazınız yoksa siz sadece bilgiye istinade define arama yapacaksınız demektir. Bölgeyi, arayacağınız mahali, bu mahalde arayacağınız unsurları bileceksiniz. Bir işaretiniz var elinizde ve bu unsurları kayanın, taşın üzerinde göreceksiniz. Dere, kuyu, ağaç , yol, çeşmeyi bulacaksınız ve bütün bu unsurlar bir araya gelerek siz orada define arama işine başlayacaksınzı ve bu sizi çok yoracak. Şuanda da işin bu kısmı hala kullanılıyor, hala bu unsuları bulma mecburiyetinde kalıyoruz.

İşin son kısmı yani asıl definenin gömülü olduğu yerin tespiti kısmında geçmişte çok büyük sıkıntılar yaşanıyordu. Bir cihazda olmadığı için insanlar gerçekten orada bir tahribat yapıyorlardı. Kazma ve kürek ile, birşeyleri patlatarak, havaya uçurarak orayı tahrip edip aradıkları şeyi bulmaya çalışıyorlardı. Çok uzman olmanız gerekiyordu ki direkt definenin gömülü olduğu noktanın üzerine gelesiniz.

Örnek;
Bir taş düşünün taşdan 70 adım kuzeye doğru yürümek ve 70.adımı kazmak zorundasınız. Taştan 70 adım yani 70metre diye düşünün bunu. Taşın olduğu yeri arkanıza alarak 70.metreye geldiğiniz zaman çıkış noktanız ile varış noktanız arasındaki açıyı ölçün. En az 4, 5metre açı kaybına uğrayacaksınız. Çünkü her adım attığınızda sağa veya sola doğru santimetre kayarak gideceksiniz demektir. 70.metreye geldiğinizde bir açı kaybı oluşturacak.

O zamanlar bu nasıl yapılırdı?
Başlangıç noktasına demir, ağaç çakılır bir ip bağlanırdı ve düz bir şekilde 70metre mesafede bu ip çekilirdi. Pusulanız yoksa yine burada açı kaybına uğrayacaksınız bir pusulanız olmak zorunda ki bunun üzerine pusulayı koyup tam kuzey doğrultusunda bu ipi çekmek zorundasınız. Belki de 4, 5metrelik açı kaybını 1, 2metreye düşüreceksiniz ama yinede noktalayamayacaksınız. Sonrasında ne yapacaksınız? Daha geniş bir çukur açmak mecburiyetinde kalacaksınız hem çok yorulacaksınız hemde etrafı tahrip edeceksiniz demektir. Şuanda böyle bir şey yok. Şuandaki define arama yöntemlerinde bir dedektörünüz var. 70metre mesafede dedektör ile 8, 10metrelik bir alan içerisinde yürüdüğünüzde hedefinizi çok rahat bir şekilde bulacaksınız demektir. Bip, sinyal alacaksınız çünkü direkt bobinin altı. İşte bu daha az bir tahribat ,rahat hedef tespiti,yorulmak demek.

Arazide define arama yapmak isteyince şuanda drone'ları kullanıyoruz. Önceden bir kayanın üzerine tırmanmak zorundaydınız, kayanın tam alnında bir oyuk var, yukarıdan inemiyor ve aşağıdan çıkamıyorsunuz ama bunun içine bakmak zorundasınız. Önceden define arama için cambazlık yapılıyordu yukarıdan halatlar ile aşağıya sallanıp girmeye çalışıyorlardı ve girerken de bazıları aşağıya doğru yuvarlanabiliyordu. Şimdi bir drone uçurup içeriye girip canlı canlı görüp tekrar drone'u geri çağırabiliyorsunuz. Orman içerisinde bir yer arıyorsunuz, bütün ormanı dolaşmak çok uzun zaman alacak. Yine drone'u kaldırıp bütün ormanı yukarıdan tarayabiliyorsunuz.

Görüntüleme sistemleri yeraltındaki bozulumları farkeden sistemler tünel, dehliz, oda gibi daha derindeki yapıları artık çok rahat bir şekilde büyük arazileri kaldırmadan, devasa çalışmalar yapmadan, rahat bir şekilde bir kaç saatlik çalışmayla tespit edebiliyorsunuz. Daha önceden bu mümkün değildi, bir sürü insan bir araya gelecek haftalarca, aylarca sürecek bir çalışma neticesinde ancak buralara ulaşılabiliyordu. Hedef şaşarsa ve saparsanız açı kaybıyla başka bir yere gidebilirsiniz.

Defineciler olarak tarihi eserlere zaten zarar vermek istemiyor ve vermiyoruz, vermeyeceğiz de. Bunun dışında doğa da bizim için önemli bir unsur. Bugün ormanlar, dağ, bayır, mera, tarlalar bizim içinde çocuklarımız içinde gerekli. Defineciler olarak ekilmiş bir tarlaya girip kazı yapmayız.

Defineciler her zaman söylüyorum; akıllı, kültürlü, zeki, şüpheci insanlardır. Biz kimsenin malına, canına zarar vermeyeceğiz. O adam bir gayretle yapmış bunu sen gelip orayı tarumar edemezsin. Bakın adam kitabeye dinamiti yerleştirmiş havaya uçurmuş. Kitabeden ne istiyorsun, neden kitabeyi havaya uçuruyorsun, adam sit alanına kepçeyle girmiş Allah ne verdiyse dümdüz etmiş geçmiş. Belki ordan öyle bir şey çıkacak ki tarihin akışını değiştirecek. Sen sanat tarihçisi, arkeolog değilsin. Sit alanlarında bir şey bulamazsınız. Sit, yaşam, ören yerlerinde define anlamında bir şey bulamazsınız. Belki ufak tefek sikkeler bulurlar ama define anlamında bir şeyler bulamazsınız. Bizim özellikle Altın Avcısı olarak nitelendirdiğimiz definecilerin aradığı altınlar 200, 250cm gibi derinlikteler ve sit alanlarının içerisinde değiller. Sit alanları içerisinde mahzen ve hazineler var onlarıda siz bulamazsınız. Onları bulmak için tecrübe, bilgi ve cihaz, ekip ve ekipmana ihtiyacınız var zaten sit alanlarında bunları kullanamazsınız.

Geçmişte define arama zor yapılıyordu kazma, kürek, murç, çekiç ile gerçekleşiyordu uzun bir çalışma istiyordu define arama meselesi ama şimdi teknolojiyi her alanda kullandığımız için bu alandada kullanıyoruz. Defineciler artık dedektör, görüntüleme sistemleri, drone, rezistivite, mikrogravite kullanarak çok daha net tespitler yapabiliyor. Sizde lütfen teknoloji kullanın ama teknolojiyi kullanırken de teknolojik bir aletmiş süsü verilmiş aslında hiç bir halta yaramayan cihazları kaptırabilirler o yüzden lütfen dikkat edin. Herkese itibar etmeyin, her firmayada inanmayın bu işi gerçekten bilen, yapan insanları ve firmaları bulun. Onların sözlerine inanın ve onların cihazını alın.

Tabi ruhsatlı kazılar yapılarak. Kaçak kazılara tenezzül etmeyin ve yapmayın, özellikle vurguluyorum. Kaçak kazı yasak, defineyi kazarak arayamazsınız unutmayın.
Define arama konusunda dolandırılmamaya dikkat edin. Bazı kişiler bu konuda define arama yapmak isteyen insanları dolandırıyorlar. Uydudan yer tespiti, güvenlik alma, cinci hoca, geliştirilmiş dedektör gibi farklı oyunlar ile define arama yapmak isteyen insanları dolandırmaya çalışan bir sürü kişi var. Bir ürün veya hizmet satın almadan önce firmayı araştırmanızı öneriyoruz. Ziyaret edin, konuşun, bilgisini ölçün ve tartın ardından söylediklerini teyit edin sonrasında bir alışverişte bulunun. Define arama konusu basite alınacak bir konu değildir. Bir anda kendinizi dolandırılmış bir vaziyette bulabilirsiniz. Bu dolandırılma hadisesi her zaman sadece para verip hizmet almayı beklemek şeklinde olmuyor. Define arama konusunda bir cihaz almak istiyorsunuz ve bu konuda size yanlış, çakma, işe yaramayan bir cihazı yapmayacağı özellikler ile satabilirler. Define arama konusunda yayınladığımız videoları izleyin.

Sahte define işaretleri ile define arama işini yapmak isteyen insanları kandırmaya çalışıyorlar bu konuyada dikkat etmelisiniz. Genellikle Çoban veya farklı bir kişi belirlediği bir bölgeye sahte işareti kafasına göre yapıyor ve define arama konusunda ilgilenen kişilere bunu gönderiyor. İnsanlara “burada bir işaret var para verirsen seni buraya götüreyim gel bunu çek ne yaparsan yap” diyor. Define arama konusunda bilgisi olmayan kişiler bu tuzağa düşüyor ve para gönderip sahte işareti görmeye gidiyorlar. Gittiklerinde işaretin resmini, videosunu çekiyorlar ve sonrasında geri dönüyorlar. Çoban bu sahte işareti yaparak define arama konusunda ilgilenen insanları dolandırıyor ve bundan gelir elde ediyor maalesef.

Define arama işi ile ilgilenecek kişiler ne yapmalı;
Öncelikle define arama konusunda söylenen her söze inanmamalı ve araştırmalıdır. Yukarıda yapılan defineci tarifine uygun hareket etmelidir. Define arama konusu sıkıntılı bir süreçtir birden fazla dikkat edilmesi gereken konu bulunmaktadır. Bulunduğu il içerisinde define arama yapacak ise oranın tarihini araştırmalı ve yakın dönem yaklaşık 100 yıla kadar olan tarihi olayları öğrenmeye çalışmalıdır. Bölge hakkında genel bir bilgiye sahip olduktan sonra define konusunda araştırmalar yapmalıdır. Define arama konusunda yayınlanan videoları izlemeli ve notlar alarak bunları öğrenmeye çalışmalıdır.

Define arama konusunda yardımcı ekipmanların tedariği konusunda ihtiyaçlarını ve ne arayacağını, nerede arayacağını belirlemeli ve buna uygun ekipmanlar tercih etmelidir. Define arama cihazı konusunda birden fazla alternatif ve farklı kullanım alanların uygun ürünler bulunmaktadır. Arama yapacağı bölgeye, derinliğe uygun olmayan bir cihaz alırsa yapacağı bütün iş boşa gitmiş olur. Define arama konusunda yukarıda belirttiğimiz gibi birden fazla dikkat edilmesi gereken konu var. Bir tanesini atlar veya eksik yaparsa kişi bütün uğraşları boşa gidecek demektir.

İş sadece doğru define arama ekipmanını seçmek ile bitmiyor ve bunun kullanılmasını öğrenmek ile devam ediyor. Satın alınan define arama ekipmanları eğer doğru kullanılmaz ise para ve zaman kaybına yol açacak ve yanlış yerlerde yanlış çalışmalar yaptıracaktır. Satın alınan define arama cihazlarının doğru kullanılabilmesi için kişinin kendine bir zaman ayırması gerekmektedir ve belirli bir alanı kendince eğitim sahası olarak belirlemesi gerekmektedir. Bu alan içerisinde mümkün olduğunca define arama cihazlarını kullanmalı ve öğrenmelidir. Farklı arazi şartları, farklı yapılar, farklı derinlikler, cihazın özelliklerinin kullanımı konusunda yeterince deneyim edindikten sonra define arama işlemlerine başlamalıdır aksi taktirde cihazı yanlış kullanacak ve olmayan yerde boş çalışmalar ile para ve zaman kaybına uğrayacaktır.

Çevredeki diğer define arama işiyle ilgilenen kişilerin her söylediğine inanmayarak bahsedilen bir işaret ise oranın resimlerini istemeli ve resimlerini gördükten sonra mümkünse gidip kendisi bizzat görmelidir. Her söylenen yere direk atlamamalıdır. Kaçak kazı yapmayarak kurallara uymalıdır.