TÜRKİYE'DE İLK!
DEDEKTÖR DENEYİM MERKEZİ
Bize Ulaşın:
0216 310 95 77

Altın Arama Makineleri

Altın arama makineleri çok geniş bir yelpazeye hitap etmektedir. Altın arama makineleri içerisinde dedektör, alan tarama, radar, yeraltı görüntüleme, rezistivite gibi ürünler girmektedir. Bunların ne olduğunu ve ne için kullanıldığını, nerede ve nasıl kullanılacağını bilmiyorsanız büyük bir hata yapabilirsiniz. Altın arama makineleri genel bir terimdir. Bir cihaz yeraltından gelen verileri alarak bir mantık çerçevesinde size aktarabilir ve bununla su da arayabilirsiniz altında arayabilirsiniz ama bu onu tam olarak altın arama makineleri arasında en iyisi yapmaz. Altın arama makineleri içerisinde dedektörler birden fazla sınıfa ayrılmaktadır. Altın, toprak altında işlenmiş ve işlenmemiş olarak bulunmaktadır. İşlenmiş altın dediğimiz define, değerli eşyalar, düşürülmüş ve kayıp edilmiş eşyalar olarak düşünülebilir. İşlenmemiş altın olarak doğal altın parçaları düşünülebilir.

İşlenmiş altın aramak için kullanılan altın arama makineleri kendi içlerinde bir sürü alternatife sahiptir. Doğal altın aramak için kullanılan altın arama makineleri küçük doğal altın parçalarını tespit etmek için kullanılır. Altın arama makinelerinde derine inmek ve daha küçük metali tespit etmek temel olarak zordur. Doğal altın aramak için kullanılan altın arama makineleri eski maden yatakları, dere, nehir, ırmak kenarları, şüpheli nabit altın bölgelerinde kullanılır. Doğal altın parçaları genel olarak küçük olduğundan define aramalarında kullanılan altın arama makineleri kullanılmaz. Nabit altın aramak isteyen kişiler bunun için altın arama makineleri araştırıyorsa bunu belirtmelidir ki doğru ürüne yönlendirilsin.

İşlenmiş altın arama makineleri olarak define arama cihazları iki türe ayrılır. Yüzeysel ve derin arama için kullanılanlar.

Derin arama için kullanılan altın arama makineleri derindeki defineleri ve büyük metalleri tespit etmek için kullanılmaktadır. Grup para, bakır bakraç, 1 küp define, 1 küp altın vb. Defineleri tespit edebilirsiniz. Uğur Elektronik tarafından üretilen  altın arama makineleri metal tespit ettiğinde Altın, Kıymetli, Kıymetsiz, Çelik olarak ayrım yapabilmektedir. Altın arama makineleri özellikleri konusunda metal ayrımı kullanıcı için çok önemli bir konudur. Tespit edilen metal hakkında edinilen bilgiye göre boş çalışmaların önüne geçilir ve daha kısa sürede doğru çalışma gerçekleştirilebilir. Bu da gereksiz para ve zaman harcamanın önüne geçer. Her dedektör Uğur Dedektör değildir. Derin arama için altın arama makineleri araştırırken Uğur Dedektör modellerini ayrı olarak incelemeyi unutmayın. Derin arama olarak kullanılan altın arama makineleri, toprak altında ki ağzı kapalı, hava almayan, doğal ve yapay boşlukları algılama derinliğinde tespit edebilir ve size boşluk olarak bildirebilir.

Altın arama makineleri arasında en çok tutulan ve satışı yapılan modellerimiz arasında Golden Rain gelmektedir. Golden Rain iki arama başlığına sahiptir. 31Cm ve 41cm DD arama başlığı ile dar alanlarda ve geniş alanlarda rahat bir araştırma imkanı sunmaktadır. Küçük arama başlığı atık metallerin yoğun olduğu yerlerde kullanılabilir. Birbirine yakın iki atık metal varsa kullanıcı yeni olduğunda bunların iki ayrı metal olduğunu anlayamaz ve orada büyük bir metal var sanarak orası için para ve zaman harcayabilir. Altın arama makineleri kullanım olarak tam öğrenilmeden şüpheli yerlere gidilmemelidir. Küçük arama başlığı ile aynı zamanda eski ev gibi yerlerde daha rahat araştırma yapılabilir veya mağara, tünel gibi yerlerde.

Yüzeysel altın arama makineleri daha çok yüzük, küpe, kolye, para gibi yüzeydeki düşürülmüş, kaybolmuş değerli eşyaları tespit etmek için kullanılır. Bu tür metallerde yüzeysel altın arama makineleri 25-35cm aralığında tespit yapabilir ve metal büyüdükçe bu derinlik biraz daha artabilir. Yüzeysel arama için kullanılan altın arama makineleri bir metal tespit ettiğinde rakamsal olarak bilgi vermektedir. Tespit edilen metal için Target ID denilen Hedef Kimlik Numarası görülmektedir. Hedef kimlik numarasının değerine göre tespit edilen metalin demirli veya demirsiz olduğu öğrenilebilir.
Yer altı görüntüleme cihazları temel olarak altın arama makineleri arasında geçse de aslında genel kullanım alanları boşluk tespitidir. Toprak altında boşluk, tünel, dolgu aramak için kullanılan altın arama makineleri olarak düşünebilirsiniz. Yer altı görüntüleme cihazları ile maden araması da yapılmaktadır ama küçük çaplı ayrı parça olarak doğal altın parçacığı veya küçük yüzük, küpe, kolye, para gibi metal arama işlemi yapılmaz. Bir alanda büyük metal veya kütle olduğundan şüpheleniliyorsa bu durumda yeraltı görüntüleme cihazı kullanılabilir.

Rezistivite altın arama makineleri içerisinde geçiyor fakat temel olarak define arama için kullanılan bir alet değildir. Su, maden, boşluk aramalarında kullanım için uygun olabilir sektörümüzde. Rezistivite ile define aramaya çalışmak doğru olmayacaktır.

Define aramada kullanılacak doğru altın arama makineleri derin arama dedektörleridir. Yakın dönem defineleri bu topraklarda yaşan bazı azınlıkların Anadolu topraklarında farklı vilayetlere sürgün edilmesinden dolayı ortaya çıkan bir olgudur. Altın arama makineleri ile aradığımız defineler temel olarak 1, 2, 3metre maksimum 350cm derinlikte karşımıza çıkacaktır. Yakın dönem defineleri oluşturulurken insanlar bunları bazı düşünceler ile oluşturdular. Köyüne, evine gelen insanlar gömülen bu defineleri bulmamaları için kafa yordular ve buna göre malzemeleri, eşyaları, mal varlığını sakladılar. Bu gömülen mal varlıklarını bir gün geri gelip almak niyeti ile gömdüler fakat o veya bu sebeple geri gelen olmadı, alınamadı, unutuldu, toprak altında kimseye bir faydası olmadan duruyor. Altın arama makineleri algılama mesafesinde bu defineleri tespit edebilir ve size ayrım yapabilir. Uğur Elektronik tarafından üretilen derin altın arama makineleri metalin büyüklüğü, metalin türü, metalin toprak altında kalma süresi, toprak yapısına göre derin tespit yapabilmektedir. Farklı derinlik testleri mevcut 1, 2, 3metre olarak ve son test 350cm dir.

Altın arama makineleri yeni cihazlar olarak sanıldığının aksine eski bir tarihi geçmişi mevcuttur. Amerikan başkanı James A. Garfield silahla vurulduğunda vücudundaki merminin çıkartılması gerekiyordu ve merminin yerinin tespiti için metal dedektörü kullandılar. Alexander Graham Bell tarafından icat edilen bir metal dedektörü ile Garfield'ın vücudundaki mermiyi aradılar fakat bulamadılar. İlk altın arama makineleri arasında görülebilecek bu cihaz ile Maalesef başarısız oldular çünkü Garfield metal yaylı bir yatağın üzerinde yatıyordu. Metal yaylı yatak dedektörün sürekli olarak sinyal vermesine sebep olduğundan büyük ihtimalle Graham Bell cihazın o an için bozuk olduğunu düşündü veya aklına gelmeyen bir şeyin bu cihazı etkilediğini düşündü. Kurşunun yeri bulunamadı olarak bilmekteyiz ve Garfield vurulduktan 79 gün sonra öldü.

Altın arama makineleri duruma göre farklı amaçlar için de kullanılabilmektedir. Örnek olarak arabanızın anahtarını kaybettiniz ve bulamıyorsunuz bunun için altın arama makineleri ile yapacağınız kısa bir araştırma sonucunda kaybettiğiniz anahtarı bulabilirsiniz. Altın arama makineleri temelde metal dedektörü olarak bilinirler. Toprak altında veya farklı bir yerde metal aramak için kullanılan cihazlardır. Altın arama cihazı olarak bilinen metal dedektörlerinin kullanım alanı çok geniştir. Araba, Sağlık, Güvenlik, Maden, Hobi, Savunma Sanayi, Gıda, Tekstil vb. Bir çok alanda altın arama makineleri olarak bildiğimiz metal dedektörleri kullanılmaktadır.

Tam olarak altın arama makineleri diyemeyeceğimiz ama mantık olarak yakın olan bir tarihi örnek mevcut. Çinli bir imparator onu ziyaret eden kişilerin üzerinde gizli bir silah var mı yok mu anlamak için manyetit den oluşan bir kapı kullandı. Ziyaretçi üzerindeki silahları bırakıyor fakat eğer gizlediği bir silahı varsa ve bunu imparatora yaklaştığında kullanacaksa diye imparatora varmadan önce manyetik kapıdan geçiyor. Sağ ve soldaki manyetik yapı kişinin üzerindeki mıknatıslanan manyetik metallerden oluşan silahları çekiyor ve kişinin üzerindeki gizli silah ortaya çıkıyor. Altın arama makinelerinin temel adı metal dedektörü olduğunu söylemiştik. Bu örnekte de güvenlik amaçlı kullanılan bir metal dedektörü görüyoruz.

Altın arama makineleri satışı konusunda kullanıcıya destek olmak anlamında Türkiye genelinde turlar düzenleyerek kullanıcılarımızı ziyaret etmek için bir etkinlik oluşturduk. Dedektör ile Devri Alem” etkinliği kapsamında firmamızdan altın arama makineleri satın alan müşterilerimizi ziyaret ediyor ve onların eksiklerini gidermek için ücretsiz olarak yardımcı oluyoruz. Dedektör ile Devri Alem etkinliğini Facebook ve Youtube üzerinden takip edebilirsiniz. Dedektör ile Devri Alem etkinliği kapsamında altın arama makineleri alan kullanıcıların davetlerini biriktiriyor ve buna göre bir rota oluşturuyoruz ve sonrasında uğrayacağımız kullanıcıları arayarak müsait durumlarına göre gün ve saati netleştiriyoruz. Ziyaret ettiğimiz kullanıcılara satın aldıkları altın arama makineleri hakkında ücretsiz eğitim veriyor ve eksiklerini yerinde uygulamalı olarak göstererek gideriyoruz. Firmamızdan ürün satın almış ama kendisinin kullanamadığından dolayı sosyal medyada ürünü kötüleyen kullanıcıları tespit ederek bu etkinlik kapsamında onları ziyaret ettik ve aslında sorunun cihazda değil kendilerinde olduğunu onların anlamasını sağladık. Kullanmayı bilmedikleri bir ürünü kötülememeleri gerektiğini arayıp destek alarak zaman içerisinde kullanmayı öğrenmeleri gerektiğini anlattık. Bize karşı haksız olarak zarar veren, hakkımızda arkamızdan sağda solda karalama çalışmaları yapanlara bile insanca barış elini uzattık.

Altın arama makineleri konusunda sizlere genel bir bilgi vermeye çalıştık. Cihaz almadan önce görüşülmesi ve netleştirilmesi gereken farklı konular olsa da cihazlar konusunda bir kısım bilgiyi buradan paylaşmaya çalıştık. Altın arama makineleri fiyatları, özellikleri, modelleri, hakkında geniş bilgi, detaylı bilgi ve bir cihaz almak için araştırıyorsanız bu konuda daha detaylı bilgi için irtibata geçebilirsiniz. Kullanım alanınız ve amacınız doğrultusunda sizin altın arama makineleri arasından ihtiyacınız olan doğru ürüne ulaşmanızı sağlamaya çalışacağız.