TÜRKİYE'DE İLK!
DEDEKTÖR DENEYİM MERKEZİ
Bize Ulaşın:
0216 310 95 77

Dedektör Savaş Alanındaki Tarihi Aydınlatıyor

Metal dedektörleri genellikle yüzük, küpe, kolye gibi düşürülen değerli eşyaları aramak ve toprak altında gizli defineleri aramak için kullanılıyor. Ülkemizde ve Dünya genelinde metal dedektörleri adli vakalarda, toprak altı araştırmalarında da profesyonel kişiler tarafından kullanılıyor. Polis ihtiyaç duyduğunda profesyonel metal dedektörü kullanıcılarından yardım alarak ilgili bölgede metal araştırması yapıyor, örnek olarak polis gizlenmiş bir silah aranıyor metal dedektörü kullanıcısı yardım ederek gizlenmiş silahı tespit ediyor ve vakaların çözümünde yardımcı oluyor. Altyapı ve inşaat alanlarında, güvenlik ve otomotiv alanlarında, gıda alanlarında hayatımızın bir çok farklı alanında metal dedektörleri ile temas halindeyiz.

Bu yazımızda size Resaca Savaşı bölgesinde metal dedektörü kullanılarak savaş alanındaki tarihin aydınlatılmasını anlatacağız. Metal dedektörlerinin katkısını bir kez daha göreceğiz.

Douglas Scott tarafından hazırlanan görüntü

Little Bighorn Ulusal Savaş Alanında ele geçirilen eserlerin dağılımı. Sınır alanları, metal tespit edilen envanter alanlarını gösterir. Arşiv araştırması, arazi analizi ve diğer savaş alanlarındaki önceki araştırmalara dayanarak, 2005-2007 döneminde Kennesaw Savaşının olduğu bölgede aşağıdaki yöntemler kullanıldı.

  • Metal dedektörü kullanımı ile desteklenen örnek bir arkeolojik araştırma programı.
  • Çeşitli marka metal dedektörlerinin eşzamanlı kullanımı.
  • Projeye dik uzanan lineer kesitler, kabaca 5 metre aralıklarla yerleştirildi.
  • Dedektör kullanıcıları, belirlenen her bir kesit boyunca kabaca 2 metrelik bir "süpürme" gerçekleştirdi.
  • “İsabet” olarak adlandırılan, uygulanabilir sinyalleri kaydeden tüm konumlar renkli bir bayrakla işaretlendi.
  • Tüm potansiyel eserleri kurtarmak için renkli bayrakların olduğu yerler en az 30 santimetre çapında bir kürek ile kazıldı. Alüminyum kutular, şişe kapakları vb. gibi modern eşyalar atıldı ve renkli bayraklar kaldırıldı. Diğer tüm eserler toplandı ve torbalandı.
  • İlk buluntunun sinyali, civardaki herhangi bir ek malzemenin sinyalini maskelemiş olabileceğinden, ilk buluntunun kazısını takiben belirli alanlara geri dönmek gerekti.
  • Tarihi eser tespit edilen renkli bayrak yerleri bir Sokkia SCT6 Total Station kullanılarak kaydedildi.
  • Daha sonra ArcView 9.0/9.1, ArcGIS 10 ve SURFER 8.0 yazılımı kullanılarak uzaysal desenlemeyi görüntülemek ve değerlendirmek için tüm eserlerin konumu işaretlendi.

Yukarıda özetlenen bu temel tespit programı, Georgia’nın çeşitli yerlerinde yeniden tasarlandı ve uyarlandı. Bu yaklaşımın başarılı bir uyarlaması, Georgia şehir merkezinin Savannah kentinin yaklaşık 10 mil güneybatısında, Chatham County'deki Georgia Sahili boyunca kullanıldı.

Resaca Savaşı Alanı Araştırması Dedektör Kullanımı

Resaca Savaşı, 2011 (Espenshade Sullivan ve Swanson 2011'den) 46 dönümlük alanda yoğun bir şekilde metal dedektörü ile araştırma yapıldı. Metal dedektörü ile tespit edilen 500'den fazla hedefin kazısı ve buluntuların haritalanması için altmış sekiz kişi çalıştı.