TÜRKİYE'DE İLK!
DEDEKTÖR DENEYİM MERKEZİ
Bize Ulaşın:
0216 310 95 77

Dedektör Nedir, Sistemleri, Altın Ayrımlı Dedektör

Dedektör Nedir?

Dedektör toprak altına gizlenmiş, saklanmış veya toprakta kaybolmuş metalleri bulmak için kullanılan cihazlardır. Dedektörün definecilikteki anlamı ise yeraltına gizlenmiş, saklanmış hazinelerin ve definelerin, altın gömülerinin, hazinelerin bulunması için kullanılan cihaz demektir. Dünyanın birçok ülkesinde dedektör üretimi yapılmaktadır, şu ana kadar en çok kullanılan iki dedektör sistemi vardır.

  1. VLF
  2. Pulse

VLF Dedektör

Yapımı zor cihazlardır, gerçek dedektör bunlardır d sistem ve concentric bobin sistemi kullanılır. Stabil cihazlardır ve metal tespitini pulse sisteme göre daha iyi yaparlar, metal ayrımını ise kıymetli, kıymetsiz ve altın olarak yapabilirler, toprak altındaki boşlukları bulabilirler, maden ve mineral yoğunluğu yüksek olan toprağın içindeki metalleri görüp ayırt edebilirler aynı zamanda derinlik hesaplayabilirler. Toprak ayarı sistem ile çalıştıkları için hassastırlar pulse cihazlara göre arazide kullanırken daha hassas bir arama gerektirir. Türkiye de definecilerin en çok tercih ettiği sistem VLF dir bunun nedenini şu şekilde açıklayabiliriz; 

Türkiye'de ki define arama mantığı yakın dönem azınlıkların gitmeden önce sakladıkları altın gömülerini bulma amaçlıdır. Dünyanın diğer ülkelerinde böyle bir define mantığı yoktur zaten böyle bir gömüde yoktur, o yüzden Türkiye dışındaki diğer ülkelerde yüzeysel arama yaptıkları için pulse cihazlar tercih edilir, Türkiye'de ki defineciler altın aradıkları için altın ayrımlı olan ayrım yapabilen VLF sistemler kullanırlar, şuanda Türkiye de VLF (altın ayrımlı) cihaz üreten tek firma Uğur Elektronik & Uğur Dedektör tür.

Pulse Dedektör

Yapımı basit cihazlardır, basit bobin sistemlerine sahiptirler çoğunlukla küçük bobin kullanılarak yapılırlar, yüzeysel küçük metalleri bulmak için kullanılırlar. Pulse sistemlerde derin arama yapabilmek için başlık çapını büyütmek gerekmektedir bu ise kullanıcıya arazide sıkıntı vermektedir. Pulse de metal ayrımı (Ferro - Non Ferro) demir ve demir olmayanlar olarak yapılır metalleri tam anlamıyla ayıramazlar, altın ayrımı yapamazlar, toprak altındaki boşlukları bulamazlar, derinlik hesaplayamazlar, iletken topraklarda toprak ayarı tuturamazlar, maden ve mineral yoğunluğu olan toprakta metal tespiti yapamazlar.

Altın Dedektörü

Altın dedektörü diğer dedektörlerin haricinde kullanım alanına, aranan hedefe göre değişkenlik gösterebilir. Farklı altın dedektörü modellerinin olmasının sebepleri mevcut. Altın dedektörü fiyatları her modelde aynı değildir. Modeller arasındaki fiyat farkını belirleyen kriterler genellikle kullanım alanı, özellikler, aksesuarlar, arama başlıkları dır. Altın dedektörü satın alırken dikkat etmeniz gerekenler hakkında bilgi sahibi değilseniz  ve bu konuda destek almak istiyorsanız müşteri temsilcilerimiz ile irtibata geçebilirsiniz.