TÜRKİYE'DE İLK!
DEDEKTÖR DENEYİM MERKEZİ
Bize Ulaşın:
0216 310 95 77

Dedektör Altını Nasıl Bulur

Uğur Elektronik definecileri bilgilendirme videolarından bir tanesine daha hoşgeldiniz. Bugün size altın dedektörü hakkında bir konudan bahsedeceğiz. Uzun bir süredir bu videoları çekmiyorduk, çekemiyorduk daha doğrusu ciddi bir yoğunluğumuz vardı çok şükür hala daha yoğunluğumuz var, artık fırsat buldukça bu videoları çekeceğiz sizin için. Arkadaşlarımız Youtube'da bulunan Uğur Kulaç kanalımıza yorum yazıyorlar "abi videolarını özledik tekrar şu videolara başlarmısın" dediler bizde fırsat buldukça başlayacağız.

Uğur Kulaç kanalında şuanda 1000'den fazla video var,  belki de Türkiye'de bu akımı ilk biz başlattık. Bu kanaldan önce de kanalımız vardı fakat Youtube kapatmıştı şu anki kanalımızda 53,000 abonemiz var ve yaklaşık 23,000.000 görüntülemeye ulaştık.

Bugünkü konu başlığımız altın ve altın dedektörü üzerine. Altın her definecinin hayali, altını bulmak ve bulduğu altın ile zengin olmak, düzgün ve güzel bir hayat yaşamak, çoluk çocuğunun geleceğini kurtarmak. Bu bütün definecilerin hayali. Bu hayali kurarken dikkat edin elinizdekilerden de olmayın. Altın doğada yok edilemeyen metallerin başında geliyor. Bu metali yok edemiyorsunuz ne yaparsanız yapın. İster asidin içine atın, ister potaya koyun eritin, isterseniz toprağın altına gömün üzerinden binlerce yıl geçsin hiç fark etmez bu metal yok olmuyor. Asidin içine de atsanız bunu sıvı hale dönüştürürsünüz veya potada eritirsiniz buhar olup uçar tavana yapışır kazırsınız yine altın olarak alırsınız. Asit içinde sıvı hale geçirirsiniz formunu değiştirirsiniz ama içerisine çinko çubukları sallar ve akım verirsiniz sıvı haldeki altın çinko çubuklara yapışır, potada eritirsiniz yine altını alırsınız. Toprak altına gömülür üzerinden bin yıl geçer sonra kazılır metal olarak alınır.

Bizim aradığımız altınlar bizden önce yaşamış eski azınlıkların altınları. Biz toprak altına gizlenmiş, saklanmış, kıymetli metal, emtia, paraları arıyoruz definecilik budur. Bunu bulmak için altın dedektörü ihtiyacınız var. Altın çürümeyen bir metal.

 

Golden Rain Define Dedektörü
Altın Dedektörü Golden Rain

 

Hangi Dedektörü Almalıyım

Hangi dedektörü almalıyım müşterilerimiz tarafından sık sorulan sorular arasındadır. Firmamıza gelen defineciler, dedektör kullanıcıları altını bulmak istediklerini söylüyorlar ama hangi altın dedektörü modelini almaları gerektiğini bilmiyorlar. Şuanda piyasada bu konuda ile alakalı çok ciddi bir bilgi kirliliği var. Bir çok firma var dedektör satıyor ama ne yazık ki bir çoğu sattıkları dedektörü ya tanımıyorlar, bilmiyorlar yada yanlış tarif ediyorlar. Hangi dedektörü almalıyım dediğinizde size gerekli soruları sorarak yardımcı olmaktayız. Şuanda piyasada satılan dedektörlerin hemen hemen hepsi metal bulabilir. Sorun ayrım bölümünde. Altın dedektörü olarak satılan modellerin çok azı metalleri kıymetli ve kıymetsiz olarak ayırt edebilirler. Çoğunlukla ayrım yeteneğine sahip olan cihazların sistemleri VLF, indüksiyon balanstır. Siz bir altın dedektörü alacaksanız önce ne kadar bir derinliğe ulaşmak istiyorsunuz bunu bilmek zorundasınız ve söylemek zorundasınız çünkü firma sizi o cihazlara yönlendirecektir. Şuanda Türkiye'de bir çok dedektör kullanıcısı artık ne tür bir cihaz aradığını biliyor. 

Buraya gelen veya başka firmalara giden insanlar hangi dedektörü almalıyım yerine en azından şunu söyleyebiliyorlar "Ben derin arama veya yüzey arama dedektörü istiyorum". Türkiye'nin dışında dünyanın bir kaç ülkesi haricinde derin arama mantığı yok. O insanlar, kullanıcılar çok da fazla derin arama talep etmiyorlar. Derin arama talebi ekseriyetle Türkiye'de var. Bunun bir kaç sebebi var en baştaki sebebi ise gerçekte derinden define arama mantığı Türkiye'de var.  

Çünkü bu topraklar çok uzun yıllarca belki de binlerce yıldır ki öyle, Anadolu toprakları medeniyetlere beşiklik yapmış yani medeniyetlerin kurulduğu topraklar o yüzden bu topraklarda derinde kıymetli metaller var ama dünyanın diğer ülkelerinde bu tür büyük, köklü medeniyetler yok, o yüzden oranın kullanıcıları yüzey arama çoğunlukla maksimum 70cm -1 metre ye inen dedektörler arıyorlar ama bizim ülkemizde derin arama dediğinde kapıyı 3 metre ile açıyorlar. Derin arama dediğinde 3 metre ve altını görecek diyorlar. İşte bu derinlikleri görebilecek altın dedektörü sayısı çok az. Özellikle biz Uğur Elektronik olarak Türkiye'de imalat ve üretim yapan bir firma olarak kendi ülkemizdeki talepler doğrultusunda dedektör ürettik yıllarca ve biz Uğur Elektronik olarak VLF üzerine uzmanlaştık. Şuanda Türkiye'de vlf ve derin arama olarak üretim yapabilen ve ar-ge'ye sahip tek firmayız diyebilirim.

Hangi firmayı ararsanız arayın farketmez, ben derin arama bir cihaz istiyorum dediğinizde sizi büyük uçurtma başlıklı veya kare başlıklı pulse cihazlara yönlendirecekler. Ben ayrım da yapmak istiyorum dediğinizde size şunu söyleyecekler "o zaman vlf alın ama vlf derine inmez" ama siz falanca firmanın cihazı var vlf adamların videoları da var testler yapmışlar derine indiklerini ispatlamışlar dediğinizde o zaman firma söylemini değiştirecek "evet vlf de derine inebilir ama metal çapı büyüdükçe veya toprakta kalma süresi arttıkça" ama bakın bunu başta size bunu söylemeyecek aslında bunu başta söylemesi gerekir. Arkadaşlar, Türkiye'de malesef bizim gibi derine inen vlf ler yapamadıkları için müşterilerini yüzey arama cihazlarına yönlendiriyorlar.

Türkiye'de derinden metalleri görebilen, vlf sistem, tespit ettiği metali ayırt edebilen sistemler üzerine uzmanlaşmış tek firmayız. Biz d sistem bobinler ile çalışıyoruz. Şuanda önümde gördüğünüz Golden Rain vlf bir dedektör. VLF sistem ile çalışan dedektörler derinden metal tespit edebilir ve ayrım yapabilir. Bizim  bir buçuk metre videomuz var iki metre videomuz da var. Golden Rain modelinde 43 cm çapında bir dd başlık var, bu başlık vlf sistem ile çalışıyor. Bu başlık ile bir buçuk metre, iki metre, iki buçuk metre gibi derinlikten metal tespit edebiliyoruz ve ayrım yaptırabiliyoruz.

Dedektör Altını Nasıl Bulur

Dedektör altını nasıl bulur, altın toprak altına girdiğinde çürümez ve okside olmaz, bu neyi etkiler dedektör de? onu derinden algılamamanızı etkiler yani siz altını çok derinden yakalayamayabilirsiniz peki altını derinden nasıl yakalayabilirsiniz. Altının çapı büyükse sizin cihazınızın algılama kapasitesi, mesafesinde ise oradan altın olarak tespit edip ayırt edebilirsiniz. Çok basit bir örnek verelim. Elimizdeki bilezik 6cm çapında bunu hava testinde 50cm den gösterebiliyorsak toprak içine gömdüğümüzde bunu 35, 40cm den gösterebiliriz, neden? çünkü toprak bunu görmemizi engeller.

Toprağın altına bileziği 100 yıl önce gömdünüz, bunu yeni gömüde kaç cm de görüyoruz 35cm de aradan 100 yıl da geçse bunu 35cm de görebilirim. Bunu siz 50-60cm ye gömün göremem peki aynı şey bakır içinde geçerli mi? hayır aynı şey bakır için geçerli değil. Hava testinde 50cm de gösterdiğim bakır tası toprak altına 70 - 80cm ye gömer bir kaç ay veya 1 sene beklerim sonrasında 80cm den görebilirim. Hava testinde 50 den görüyordu ama eski gömü olduğunda 80cm den görebilirim. Çünkü metal okside oldu. Dedektörler çürüyen metalleri çok derinden algılar. Çürümeyen altın gibi metalleri de algılama mesafelerinde ise ayırt edebilir. Şuanda dünyada ve Türkiye'de altını, altın olarak görüp ayırt edebilecek cihaz sayısı çok azdır. Bazı firmalar ne yazık ki kelime oyunları yapıyorlar "hiçbir cihaz altını göremez, ayıramaz" diyenler var "evet altını görebilir ama altın olarak ayırt edemez" diyenler var veya "yalan söylüyorlar" diyenler var. Arkadaşlar bizim 130 cm 15 kg altın küp videomuz var. Biz 130cm den bir küpün içerisindeki altını altın olarak ayırt ettik ve size de gösterdik. Neden 130? o çapta bir küpü ancak o derinlikten görebildiği için, 15-20cm daha aşağı indiğinde altını göremeyecek çünkü o çapta bir altını ancak o derinliklerden görebilir. Altın da derinlik çok önemli. Metalin çapı ve cihazımın algıladığı mesafe.

Bir çeyreği yeni gömdüğümde 15cm den görüyorsam üzerinden bin yılda geçse yine aynı derinlikten görürüm ama bakın diğer metaller için bu kavram geçerli değil. 15cm çapında bir gümüş plakayı yeni gömdüğümde 45, 50cm de görebiliyorsam o plakayı 1 metreye gömdüğümde üzerinden zaman geçtiğinde de görebilirim neden? çünkü okside oluyor. Dedektörler okside olan metalleri severler ve onları derinden algılayabilir ve ayırt edebilirler en azından vlf ler.

Golden Warrior Define Dedektörü
Altın Dedektörü Golden Warrior

 

Altın Dedektörü Modelleri ve Özellikleri

Şuanda Türkiye'de altına altın diyebilen tek altın dedektörü modelleri Uğur Elektronik dedektörleri ama algılama derinliğinde yakalar ise, algılama mesafesinden daha derinde zaten bunu göremeyecektir. Adam diyor ki altına altın diyen cihazın 3 metre den gördüğünü ispatlasınlar. Siz 1 buçuk metre, 1 metre çapında altın kütle getirin onu 250cm, 300cm ye gömün bakın Uğur Elektronik dedektörleri onu altın olarak görüyor mu, görmüyor mu? tabi önce böyle büyük bir kütleye ihtiyacınız var.

Altın dedektörü modelleri Golden Rain, Gold Finder Neon, Golden Warrior altını genel arama bölümünde görüyorsa altın olarak ayırt edebilir görmüyorsa zaten ayırt edemez, bu zaten diğer metaller içinde geçerli bir kavramdır.

Birde lütfen arkadaşlar pulse dedektörlerin hiçbirisi altını, altın olarak ayırt edemezler. Eğer size bir pulse cihaz altını, altın olarak ayırt edebilir diyorsa yalan söylüyordur bunu lütfen ispat etsinler böyle birşey yok. Pulse cihazlar demir ve demir olmayanlar olarak çalışırlar, pulseler boşluk bulamazlar, pulseler maden ve mineralden etkilenirler, pulseler düzgün olmayan engebeli taş, kaya arazilerde düzgün çalışmazlar. Bunu yıllardır söylüyoruz ama ne yazık ki bazı firmalar bilerek veya bilmeyerek pulse cihazlara olduğundan daha farklı özellikler yükleyerek sizlere satmaya çalışıyorlar, lütfen bilinçli olun. Ayrım yeteneğine sahip tek cihazdır vlf ler, pulse lerde demir ve demir olmayan diye ayrım vardır. Hatta pulse lerde toplu gömülerde kıymetli metellere kıymetsiz diyebilir o yüzden pulse satıcılarının çoğu kıymetsizleri kazın derler niye? çünkü o altın, gümüş olabilir. Peki neden bunu satarken söylemiyorlar siz aldıktan sonra söylüyorlar. Pulseler pişmiş topraktan, pişmiş tuğladan, küp parçalarından etkilenirler metal derler.

 

Gold Finder Neon Define Dedektörü
Altın Dedektörü Gold Finder Neon

 

Altın Dedektörü Fiyatları

Altın dedektörü fiyatları modelin yanında sunulan aksesuarlara ve kullanım özelliklerine göre değişiyor. Örnek olarak bir altın dedektörü 41cm DD arama başlığına sahip diğer model 41cm DD ve 31cm DD arama başlığına sahip ve özellik olarak daha fazla arama modu, hassasiyet sağlıyor bu yüzden altın dedektörü fiyatları her modelde aynı değil. Güncel altın dedektörü fiyatları için müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz

0553 950 95 77

0530 894 40 17

0533 453 95 77