TÜRKİYE'DE İLK!
DEDEKTÖR DENEYİM MERKEZİ
Bize Ulaşın:
0216 310 95 77

Altın Dedektörü, Ayrımlı Dedektör Nasıl Olmalı?

Altın dedektörü modellerinin sayısı fazla gibi görünüyor fakat bunun sebebi kullanım alanı, istenilen özellikler, altın dedektörü fiyatları bu model sayısını etkileyen faktörler arasındadır. Altın dedektörü satın almadan önce dikkat edilmesi gerekenler mevcut. Kullanım alanınız nasıl bir yer olacak, mineralli yoğun alanlarda mı yoksa su içerisi, suya yakın yerler mi bunlar altın dedektörü modelleri arasında hangisini seçmeniz gerektiğine dair sizi bir adım yaklaştırıyor. Altın dedektörü fiyatları temelde özellikler, aksesuarlar ve arama başlıklarına göre değişkenlik göstermektedir. Farklı bütçelere uygun olması anlamında da seçenekler mevcut.

Dedektör yapılış amacı metallerin tespitidir. Bugün dünyanın bir çok ülkesinde dedektör üretimi yapılmaktadır, temel amacı metalleri bulmak olan dedektörler ister toprağın altında gizlenmiş, saklanmış olsun isterse bir insanın üzerindeki metaller olsun bulmak için yapılırlar. Mevzuya konu dedektörler ise define bulmak için yapılan dedektörlerdir. Bu dedektörlerin yapılış amacı toprak altına gizlenmiş, saklanmış farklı metallerden yapılmış altın, gümüş, bakır ve bronz dan sikkeleri ve objeleri bulmaktır. Şuanda dünyanın bir çok ülkesinde üretilen metal arama dedektörleri defineciler için imal edilmektedir. Definecilik toprak altına gizlenmiş sikkelerin ve kıymetli objelerin bulunması işidir bu amaç için definecilerin en çok tercih ettiği cihazlar metal ayrımı yapabilen, boşluk bulabilen, maden ve mineral yapılardan etkilenmeyen cihazlardır.

Bu dedektörlerin içinde sistem olarak Türkiye de en çok tercih edilen dedektör sistemleri VLF dedektörlerdir, D sistem bobin yapısına sahip olan bu dedektörler altın ayrımı yapabilme özelliğine sahip olduğu için defineciler tarafından tercih edilirler. VLF sistem dedektörler Türkiye de sadece Uğur Elektronik tarafından üretilmektedir. Türkiye deki definecilerin tercih ettiği bu altın dedektörler derinden metalleri tespit edebilir, altın ayrımı yapabilir, bulunan metalin derinliğini söyleyebilirler aynı zamanda mezar, oda, tünel, mahzen gibi boşlukları da bulabilirler. Toprak yapısı ne olursa olsun zemin ayarını rahat bir şekilde yapabilir, maden veya mineral yapılardan etkilenmezler.

Türkiye de metal dedektörü üreten birkaç firma bulunmaktadır. Bu firmalar yapımı, üretimi kolay olduğu için pulse cihazları üretip satmaktadırlar. Art niyetli bazı firmalar insanları kandırarak zaman içinde algı oluşturmuşlar ve pulse cihazların çalışma prensiplerinin dışına çıkarak bu cihazlarda olmayan özellikler varmış gibi gösterip satmışlardır. Pulse dedektörler 100cm, 150cm büyük başlıklar ile ancak çapında derinden algılama yapabilirler. Algıladıkları metalin ayrımını yapamazlar, ayrım yetenekleri demir ve demir olmayanlardır yani aldığı sinyalin demirden mi yoksa demir olmayan diğer metallerden mi geldiğini söylemeye çalışır. Dünyanın bir çok ülkesinde dedektör üretimi yapan tanınmış, bilindik eski firmalar pulse dedektörler üretmektedirler, ayrım yetenekleri Türkiye de bazı firmaların ürettikleri pulse dedektör lerden daha iyidir ve bu pulse dedektörler yüzey arama dedektörü olarak üretilirler.

Türkiye deki definecilerin derinden tespit yapabilen ve ayrım yapabilen dedektör talebi yüzünden yabancı pulse cihazları Türkiye de satamayacağını anlayan bazı uyanıklar kopyaladıkları pulse dedektörleri Türkiye deki definecilere derin arama, ayrımlı cihazlar diye satmaktadırlar. Uğur Elektronik 43 cm bobin yapısına sahip VLF sistem ile üretilen Golden Rain, Gold Finder Neon, Golden Warrior modelinin metalleri derinden algıladığını ve algılama mesafesinden ayrım yapabildiğini bu dedektörlerin ALTIN ayrım yeteneğine sahip olduğunu, boşluk bulabildiğini, maden ve mineral yapılardan etkilenmediğini arazi testleri ile ispat ederek satışını gerçekleştirmektedir. Altın ayrımı yapabilen altın dedektörü arıyor iseniz lütfen Uğur Elektronik'i ziyaret edin.