TÜRKİYE'DE İLK!
DEDEKTÖR DENEYİM MERKEZİ
Bize Ulaşın:
0216 310 95 77

Dedektör almak için belge gerekli mi?

Dedektör Satın Almak İçin Belge Gerekiyor mu?

Dedektör satın almak için bir belge gerekmiyor, sadece dedektör satın almadan önce dedektör modelleri konusunda bir araştırma yapmanız gerekiyor. Dedektör sistemleri kendi içerisinde ayrılıyor ve bu sistemler kullanım alanına göre değişiyor. Satın almayı düşündüğünüz dedektör modelini belirledikten sonra müşteri temsilcilerimiz ile irtibata geçerek, firmamıza gelerek, e-ticaret sitemizden istediğiniz dedektörü satın alabilirsiniz.

Dünya genelinde definecilik çoğunlukla serbest bir şekilde yapılıyor. Ülkelere göre bu serbestlik biraz değişiyor olsa da defineciliği yasaklayacak bir şekilde gerçekleşmiyor. Örneğin: bazı ülkelerde definecilik tamamen serbest (Amerika) kazı izni bile almanıza gerek yok direk kazı yapabilirsiniz, Avrupa da genellikle bu şekilde bazı ülkelerinde sınırlamalar getiriyor örneğin kazı iznine gerek yok fakat 2,5m ye kadar kazabilirsin gibi kısıtlamalar mevcut, bazılarında ise şu var kazı yaptınız ve bir şey tespit ettiniz sonrasında sizden polisi aramanız isteniyor ve polis tespit ettiğiniz objenin resmini çekiyor ve sizin adınızı kayıt ediyor bu işlemlerden sonra çıkartılan objeyi size teslim ediyor siz isterseniz müzede, isterseniz müzayedede satışını gerçekleştirebiliyorsunuz.

Dedektör satın almak için gerekli belgeler diye bir belge dünya genelinde yok. Yapılan etkinlikler ile defineciler toplanıyor ve birlikte aramaya çıkıyorlar özgürce kazı yapabiliyor ve buldukları eserleri müzelere, koleksiyonerlere satabiliyorlar. Dünya genelinde arkeologlar ve definecilerin de birlikte çalışması söz konusu buna örnek olarak İngiltere de bulunan Anglo Saxon hazinesi mevcut. Defineci bir arazide arama yapıyor ve yaptığı tespit sonucunda bir takım definelere ulaşıyor, inceliyor ve bu definenin Anglo Saxon dönemine ait olduğunu öğreniyor hemen bir arkeolog arıyor ve defineci ile birlikte arkeolog dedektör yardımıyla arazideki bütün defineleri tespit edip çıkartıyor. Arazi farklı birisinin olduğu için defineci 5.000.000 $ ödül alıyor, arazi sahibi ise 3.000.000 $ ödül alıyor şu anda bu defineler İngiltere de British Museum da sergileniyor.

Dedektör satın almak için gerekli belgeler sorunuzun cevabını vermeye çalıştık.