TÜRKİYE'DE İLK!
DEDEKTÖR DENEYİM MERKEZİ
Bize Ulaşın:
0216 310 95 77

Dedektör Sistemleri, Fiyatları ve Özellikleri

Dedektör define definecilikle ilgili bilgiler içeren bu video da define nedir, definecilik nasıl yapılır, definecilerin sorunları anlatılmakta. Define anlamı itibariyle insanların toprak altına sakladıkları gizledikleri kıymetli veya saklayan kişi için değerli olan bir takım malzemelerdir definenin kısaca tanımı bu şekildedir. Definecilik ise bu gizlenmiş saklanmış malzemenin peşine düşen, aranması ve bulunduğu yerden çıkarılması uğraşıdır.

Türkiye bilindiği üzere çok eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış olup zengin bir kültürel varlığa sahiptir bu da yeraltında gizlenmiş saklanan defineleri bu uğraş içerisinde olan definecileri kendine çekmektedir. Ülkemizde defineciliğe bakış açısı bu işi yapanların müşkül elinde bir şeyi olmayan batmış insanların uğraştığı sektör olarak görülmekte bu yüzden de defineciler kendilerini saklayıp gizlemekte öyle ki evde ailesi bile o kişinin define ile uğraştırdığından haberi olmayabiliyor. İşin özüne baktığınızda definecilik bir uğraş veya hobi şekilden yapıldığında  sizi dinlendiren hata para kazanmanızı sağlayan bir meslek bile olabiliyor. 

Dedektör definecilik yapmak istiyorsanız ilk önce bu işi kendi bölgenizde yapmalısınız bu bölgede kimler yaşadı nasıl yıkıldı yerine hangi medeniyet geldi nasıl mimari yapı sergilediler toprağı nasıl işlediler üzerinden ne kadar zaman geçti bunlar bilinmeli bu bilgiler ışığında nasıl arama yapacağınızın kararını verip ona göre cihaz tercihi yapmalısınız tabi bu kararı vermekte etraftan duyduğunuz hikayeler çevrede ki işaretlerde etken olmakta şu da bilinmeli ki çevrede bulunduğunuz yerde görülen her işaret define olduğunu belirtisi değildir.

Türkiye genellikle dedektör ile derin arama yapılmakta yaşayan medeniyetler doğrultusun da genellikle iki metre altında gömüler aranmakta Avrupa gibi yüzeyde bulunan tek paralardan çok derinde ki küptür, bakraç medeniyet mahzen odaları gibi malzemeleri aranmakta. Türkiye’de kazı yapmak yasak aramak serbest kazı yapabilmek için devlet ruhsata tabi tutuyor yeri buldunuz hemen kazı yapmayın kazı ruhsatı alın. Definecilerin bir diğer sıkıntısı da izinli kazı yaptığı yerin son Osmanlı 6 padişahlarından eski olması halinde devletin defineciye ücret vermemesi bulunan yeri de kültür varlığı ilan edip korumaya alması sonucunda definecileri kaçak kazıya itiyor ve olası çıkan kültür mirasının kırılmasına kaybolmasına sebep oluyor.

Eğer bir yerde arama yapacaksanız dedektör ve kazı aletlerini yan yana bulundurmamanız gerekmekte ikisi bir arada izinsiz aramanız da suç teşkil etmektedir.