TÜRKİYE'DE İLK!
DEDEKTÖR DENEYİM MERKEZİ
Bize Ulaşın:
0216 310 95 77

Nal ve Deve Define İşareti Anlamı ve Çözümü

Nal İşareti Anlamı ve Çözümü

Evet arkadaşlar merhaba definecileri bilgilendirme ve işaret videolarımızdan bir tanesine daha hoşgeldiniz. Özellikle 2 tane daha işaretten bahsedeceğim size. Bir tanesi Nal, bu çokça soruluyor. Arazide taşın üzerinde birebir nal ölçülerinde bir işaret buldunuz gerçek nal işaretinde üzerinde mıh olacak. Mıhların sayısı değişebilir 2,4,6,8 olabilir.

Nal diyelim ki taşın üzerinde, nalı bulunduğu taşın oradan bir patika yolu geçmesi gerekiyor, bu patika yol bir yerde 4e ayrılacak burayı bulacaksınız. Nalın üzerindeki mıhların her biri bunun etrafına gömülü olan parayı işaret eder. Patika yol üzerinde yan yana 3 tane dizili taş olacak bugüne kadar bulunanlar hep 3 tane 4 tane bulamadık.3 tane taş her biri farklı şekillerde de olabilir her biri aynı şekilde de olabilir. Bu 3 taşı bulduğunuz zaman bunların insan tarafından konduğunu anlayabilmeniz için taşların arasındaki mesafeyi ölçün aynı olmalı.

Parası ortadaki taşın altındadır. Dörtyol ağzına geldiniz tam orta kısımdadır ikinci para. Nalın olduğu taşta işaretin yanında küçük bir mıh varsa bu taşın altında veya içinde bir para olabilir. Tek bir yerde görüldü. İşaretin olduğu yerde insan yapımı bir gölet vardı bu nalın aynısından burada da vardı ama bunun üzerinde mıh yoktu. Bu şu anlama geliyor bu gölün içinde bir para var, gölün bir tarafında dizme taşlar var suyu tutuyorlar, suyu buradan tahliye edip içindeki parayı alabilirsiniz.

Deve İşareti Anlamı ve Çözümü

Deve define işaretleri içerisinde sayılabilir ama sizin sandığınız gibi oturduğu yerin altında bir şey yok. Taşın kendisi deve olarak yapılmış olabilir taşın üzerine de yapılmış olabilir.

Devenin arka tarafında maksimum 400 metre, çok daha yakın olanlarına da rastladık 27, 28 adım gibi ama maksimum 400 metre içerisinde büyük bir kayalık olacak. Bu kayalıkta gizli, kapalı bir mağara var. Bu mağaranın önü taşlarla örülü ama yine ya meyvesi yenen, yaprağı yenen veya sarmaşık türü bir ağaç ile işaretlenmiştir. Baktığınız zaman ana kaya gibi durur ana kaya ya benzetirler siz onun örülü bir mağara olduğunu anlayamazsınız. Birincisi bu 400 metre arkasında kapalı bir mağara var onu bulacaksınız.

İkincisi de devenin bulunduğu yere 1 km mesafede bir harabe bulacaksınız bir yıkıntı. İkinci parası burada. Bu bir yerleşim yeri de olabilir eski köy, kasaba, yerleşim bölgesi, birden fazla evin, hanenin bulunduğu yerde olabilir, çoğunlukla da bir ibadethaneye denk gelecek.

Birinci para biraz daha azdır ikinci olan daha yüklüdür.