TÜRKİYE'DE İLK!
DEDEKTÖR DENEYİM MERKEZİ
Bize Ulaşın:
0216 310 95 77

Haç ve Yuvarlak Oyma Define İşareti Anlamı ve Çözümü

Haç, Yuvarlak Oyma Define İşareti Anlamı ve Çözümü

Evet arkadaşlar definecileri bilgilendirme videolarımızdan birine daha hoş geldiniz.

Bize çokça sorulan işaretlerden birkaç tanesi ile başlayalım. Öncelikle arkadaşlar bize çokça gönderilen işaretlerden bir tanesi de oyma çukurlar. Bunların çapları değişiyor olabilir bir parmak ucu girecek kadar, bir yumurta girecek kadar, 15,20cm veya daha büyük bunlara bir çoğunuz rastlamışsınızdır. Bakın bir yumruk girecek kadar, bir yumurta, ceviz girecek kadar oyma bulduysanız bunlar mezar işaretidir.

Kayanın üzerinde böyle oymalar var, bu oymalar yumruk girecek kadardır. Bakın bunlar mezar işaretidir bunlardan hiçbir şey çıkmaz boşu boşuna uğraşmayın. Kaya üzerindeki yuvarlaklar toprak içindedir.

Anadolu da ki mezar tipleri biraz farklıdır. Küp içindeki mezarlar, küp mezarlar diyoruz bunlar çoğunlukla çok eski medeniyetlerin mezarlardır. İçinde insanları toplu şekilde bulabilirsiniz yada iskeletlerini bulabilirsiniz hala duruyorsa yada küllerini bulabilirsiniz yakıp koymuşlardır. Bunlar define amaçlı kazılmaması gereken yerlerdir bunlarda bir şey yok.

Araziye toprağın içine gömülen lahitlerde bir şey yoktur. Bunların içinde bir şey çıkmaz onlar kültür varlığıdır onlara zarar vermeyin onlara zarar vermeyin. Toprağı kazarlar blok mermerden yaptıkları tek parça lahdi getirir oturturlar toprağın içine sonra etrafını kumla doldururlar sonra içine cesedi bırakırlar üzerine bir kapak kurşunla mühürlerler sonra toprakla kapatırlar. Bunlar toprağın çok fazla altında değil.

Toprak içindeki lahitler muhtemelen yan yana sıralıdır. Mezar sunağı dedikleri mevzu var ya bizimde mezarlarımızda yaptığımız şey aslında. Hani biz mezarı yaparken ayak tarafına çanak bırakırız içine su koyarız ziyarete gittiğimiz zaman kuşlar gelip içsin diye aynı şeyi onlarda yapmışlar.