Bize Ulaşın:
0216 310 95 77

Haç Define İşareti Anlamı ve Çözümü

Haç define işareti anlamı ve çözümü hakkında bilgi vermeye çalıştık. Geçen videomuzda kiliseleri anlatmıştık. Kiliselere ait mezarlıklar var bu mezarlıklarda kiliseye hizmet etmiş insanların aynı zamanda o bölgenin ahalisi, yaşayan insanların mezarları da var. Ben sürekli söylüyorum definecilik mezar soygunculuğu değil. Mümkün olduğunca bu mezarlardan uzak durun zaten bunları kazmak yasak biliyorsunuz, Türkiye Cumhuriyet 2863 sayılı define arama yönetmeliğinin 74.maddesi uyarınca zaten buralara da kazı ruhsatı alamazsınız.

Haç Define İşareti Anlamı

Haç ve istavrozlar şuana kadar  Anadolu topraklarında bir çok yerde kiliseye rastlamışsınızdır. Haç ve istavroza rastlamışsınızdır.
Bu haç kilisenin simgesi, bunun çok değişik versiyonları var. Haçın olduğu yerin kiliseye ait bölge olduğunu nasıl anlarsınız? haçın altında basamak şeklinde bir işaret vardır (videoda mevcut).

Haç Define Nerede Olur

Başka ne tür haçlar var? kaz ayağı denilen uçlarında v olan haçlar mevcut bu çoğunlukla kiliselerin duvarlarında olur iç veya dış duvarlarda bu define işareti değildir. İstavroz biz ona küçük bir artı deriz bu istavroz dur (videoda mevcut) nerede olur bu, mezarların olduğu yerde bu genellikle küçük olur büyük olanlar mezar işareti değil. 

Bunların her biri yani bunlardan kaç tane varsa bunların her biri oradaki mezardır.