TÜRKİYE'DE İLK!
DEDEKTÖR DENEYİM MERKEZİ
Bize Ulaşın:
0216 310 95 77

Define İşaretleri Anlamları ve Çözümleri

Sizlere bugün define işaretleri hakkında bilgi vereceğiz. Daha önceki videolarımızda sizlere bahsetmiştik kısaca anlatalım.

Definede kullanılan işaretler şu anlama geliyor. Buraya daha önce bir şey gömüldüyse altın veya bir eşya, sonradan bunun gelinip alınabilmesi için arazideki taşların üzerine bazı işaretler bırakılıyor. Bu işaretler çoğunlukla hayvan şekilleri veya geometrik şekiller bazen yazılarda olabiliyor, bazıları boya ile de yapılıyor. İşaretin kısaca mantığı şu parayı buraya gömen kişiler ama kendileri ama ailesinden başka birisinin tekrar geri gelip bu gömülen emtianın alınmasını istiyor. Çoğu aslında bu emtiayı gömerken bir zaman sonra kendisinin gelip alacağını düşünüyordu.

Çünkü yapılan bu tehcir de 80 yıl önce bizim ülkemizde yaşayan bazı azınlıkların yurtdışına gönderilmesi olayında bir çoğu paralarını toprak altlarına, evlerine, duvarların içine, kendilerinden daha önceki mezarlara koydular sakladılar veya bireysel olarak, aile olarak sakladılar. Bunların tekrar bulunabilmesi için işaret bıraktılar. Bazıları geri gelemeyeceklerini biliyordu çünkü bir çoğu tamamen sınırların dışına gönderildi veya  o zamanki Osmanlı vilayetlerine gönderiler Suriye, Irak gibi. Bazıları da bu topraklar içerisinde başka vilayetlere gönderildi mesela Erzurum'da yaşayan çoğu ermeniler Adıyaman'a getirildi bunu biliyoruz. Doğu illerimizdeki bazı ermeniler biraz daha iç kesimlere getirildi. Çoğu yurtdışına götürüldü (bugünkü sınırlarımızın dışına).

Define İşaretleri Anlam ve Çözümleri Kitabı

Define İşaretleri Kitabı

İşaretlerin Sırrı ve Define Tılsımlarının Çözümleri, define işaretleri konusunda detaylı bilgiler içermektedir. Define işaretleri nasıl çözülür, define işaretlerinin anlamları, define işareti sahtemi gerçek mi nasıl anlaşılır vb. konular barındırmaktadır.

Bunlar toprak altında koydukları bu definelerin, gömülerin tekrar alınması için işaretler bıraktı demiştim. Bu işaretlerin bazıları o anki şahsın ruh haline göre yaptığı işaretler ama onlarında kendi içlerinde daha önceden belirlenmiş sisteme dahil işaretlerdi. Anlamanız için şöyle anlatayım ermeni cemaatinin kendi içinde bir etnik yapısı var tamamen içe dönük bir yapı bu özellikle 80-90 yıl önceki yaşanan çete savaşlarından kaynaklanan sıkıntıdan sonra yani onların Türk köylerine saldırmaları, Türkleri katletmeleri, Türkler ile savaşmalarından sonra yurt dışına çıkarılmaları.

Üzerinden geçen yıllar ve şuanda hala bu ülkede yaşayan ermeniler var. Bu olaylardan sonra ermeni toplumu biraz daha içe dönük bir hale geldi. Bu toplumun kendine ait bir kültürü ve etnik yapışı, gelenek, örfleri var. Özellikle bu ülkenin dışına çıkarıldıktan sonra bu insanlar tekrar bir araya geldiler zaman içerisinde ve gömdükleri paralar ile alakalı bazı çalışmalar yaptılar kendi içlerinde. Bu insanların atalarının, dedelerinin kendilerine öğrettikleri sistemler var. Mesela ermeniler çok iyi taş ustasıydı , çok iyi altın , kıymetli taş işleyen insanlardı.

Babadan oğula geçen veya o kültürün, toplumun içerisinde birbirlerine miras bıraktıkları bazı şeyler var. İşaret mantığı da oradan geliyor. Özellikle hayvan figürlerini kullandılar.
Lütfen videoyu izleyiniz.