TÜRKİYE'DE İLK!
DEDEKTÖR DENEYİM MERKEZİ
Bize Ulaşın:
0216 310 95 77

Çakıl Yığma ve Taş Yığma

Çakıl Yığma ve Taş Yığma

Suriye'den bir vatandaş geliyor ve diyor ki burada bir çakıl yığma olacak, evet çakıl yığmayı buluyoruz. Yumruk, kafa büyüklüğünde veya daha küçük taşlardan oluşmuş bir yığma. Diyor ki bu çakıl yığmayı kaldırın altından bir taş çıkacak bu taşın ortasında bir delik var. Bu taşı aldığınız zaman aşağıya doğru bir kuyu inecek. Bu kuyuyu bulun diyor bu kuyunun dibinde bir taş var bu taşın altında bir hazine var. Yersen kebap salonu diyorum ya ben hep, Ermeniler hiç kimseye doğru yer, doğru bilgi vermez.

Bizim uşaklar çakılı kaldırıyorlar, çakılı kaldırdıktan sonra adamın söylediği tam ortada taşı da buluyorlar. Taşı kırdıktan sonra kuyu içi toprak dolu, kuyuyu boşaltmaya başlıyorlar en son kuyunun dibine kadar iniyorlar amaçları kuyunun dibindeki parayı almak. Olabilir mi? Evet olabilir bazı kuyularda kuyunun dibinde paralar çıktı ama bu farklı bir yer yani 11 metre gibi bir derinliğe sahip bir kuyu çok daha yüzeye yakın olması gerekiyor ki yani 3, 5 metre gibi dibinde bir define olsun. Bu 11 metre derinliğinde bir kuyu. Bu kuyunun dibini kırdıklarında hiç bir şey bulamıyorlar peki adam burayı hangi amaçlı açtırdı. Ben buraya gittim, bu kuyunun içerisine girdiğimde kuyunun içinde giderken ki ayaklarınızı sağa sola açtığınız zaman kedi merdiveni diyoruz biz buna ayaklarınızı koyacağınız yerler var kuyunun içerisinde. Aşağıya doğru yavaş yavaş indiğimde yukarıdan aşağı yukarı 2 metre gibi bir mesafede farklı bir renkte, farklı işlenmiş bir taş gördüm. Bu taşı buradan söküp aldığımız zaman arkasından bir dolgunun gittiğini fark ettik. Çok ince elenmiş bir toprak şeklinde gidiyor.

Bu dolguyu yukarıdan cihazlarımla takip ettim. O yüzden diyorum definecilere elinizde bir dedektör, alan tarama, yer altı görüntüleme sistemi olacak. Çünkü siz çakıl yığmayı oraya bırakacaksınız bunun altında define var diyeceksiniz o biraz zor ihtimal dışarıda bir yerde çünkü bu malzeme kuyunun içerisinde değil. Biz bunu takip edip gittimiz zaman toprak altında yapılmış bir oda bulduk ve sonra şunu öğrendik daha önce bunun üstünde bir papaz evi varmış. Ev tabi yerle yeksan olmuş yeri belli değil.

Arazide bu tür yığmalar olabilir. Çakıl yığmalar bundan biraz daha farklı bu yerleşim alanı içerisinde yani kiliseye yakın bir yer. Büyük bir kilisenin bahçesinde bu, bu kiliseye özel yapılmış bir gömü bunu unutmayın.

Arazideki Çakıl Yığmalar
Bu çakıl yığmayı kaldırdığınız zaman altında bir mezar olması gerekiyor. Hemen yığmanın 150, 200cm altındadır bu zaten çok fazla aşağıya inmenize gerek yok. Bu mezarın içerisinden hiç bir şey çıkmayabilir. Ceset çıkabilir, üç beş eşya da çıkabilir ama bunun malzemesi nerede olabilir.

Mezarda ceset var veya yok. Ceset var ise eğer
1)Kafasının altında
2)Mezarın yan duvarını kafa istikametinde kırdığınız zaman sağ veya sol taraf burada bir çekmece olabilir.
3)Kafa istikameti aşağı yukarı 1metre dışarıyı kazdığınız zaman burada olabilir.
4)İskelet varsa kafatasının içerisinde ağız içi, dil parası, göz parası dediğimiz 2 veya 3 tane parada çıkabilir.

Bunlar zaten medeniyet mezarları Roma ve Bizans. Yığmaların altındaki mezarlardan çoğunlukla bunlar çıkıyor.

Para için yapılmış para gömülmüş yığmalar var. Bu yığmaların çakılını kaldırdığınız zaman altından bir taş çıkar. Bu taşın üzerinde bir işaret var. Bu işaretin ne olduğu çok önemli. Taşın üzerinde yılan, küçük bir üçgen, artı, taşın bir tarafında yumruk şeklinde kabartılmış bir taş çıkıntısı olabilir. Gördüklerimi ve duyduklarımı söylüyorum bu güne kadar.