ANTALYA ŞUBEMİZ AÇILDI!
DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN
Bize Ulaşın:
0216 310 95 77

Ağaç İçerisinde Define Olur mu?

Ağaç İçerisinde Define Olur mu

Ağaçların içerisinde define olabilir. Osmanlı topraklarında yaşayan azınlıklar arasında ermeniler çoğunlukla Doğu, Güneydoğu Anadolu bölgeleri, Karadenizin bir bölümünde yaşadılar. Rumlar, Ege, Akdeniz ve Karadenizin bir bölgesinde yaşadılar. Ermeniler ve Rumlar yaşadıkları arazilere, köylere, şehir ve kasabalara çokca ağaç diktiler. Şuanda dahi onların diktiği bir çok ağaç hala ayakta dim dik duruyor. Çoğunlukla meyve ağacı diktiler dut, zeytin, ceviz ağaçları ermenilerin çok sevdiği ağaçlardan bazılarıdır.

Ağaçların bir özelliği var. Ağaca bir teli, ipi doladığınız zaman ağaç büyüdükçe o cismi içerisine alır. Hatta ağacın kenarına bir cismi dayayın yıllar sonra geldiğinizde o cisim ağacın içine girmiş olarak bulacaksınız ağaç büyüdükçe o cismi içerisine alır. Ağacın dış kabuğunu yontup aldığınız zaman, ağacın içini oyduğunuzda onun içerisine bir şey saklayabilirsiniz. Tekrar orayı kapatma olanağınız var. Ağaç zaten büyüdükçe onu içine alacaktır.

Özellikle değirmenlerde değirmenin önüne dikilen ağaçların üst kısmı oyulup içerisine paralar konmuş. Buna şahit olundu bu biliniyor. Ağaçların içerisine define konması ile beraber ağaçlar işaret olarak da kullanıldı.

Kuru duvarlarda, duvarın orta bölgesine yakın yerlerde dikili meyve ağaçları vardır. Meyve ağacı ile duvar arasındadır çoğunlukla gömülü para.

3 tane dut ağacı düşünün ister üçgen şeklinde ister arka arkaya sıralı bir şekilde fark etmez. Bu 3 dut ağacı işaret olarak kullanılmış olabilir.

Karadeniz'in bir bölgesinde ağacın hemen dibine açılan bir kuyuya gömülen bir para tespit edilmiş. Para, kuyuda asılı duruyor ve paranın asılı olduğu zincir ağacın köklerine bağlı. Ağaç kuruduktan sonra kökü sökülmek istendiğinde bir şangırtı kopuyor ve aşağıya bir şey düşüyor ve bir gürültü geliyor. Gürültüye istinaden arazi sahipleri orayı açtıklarında bir kuyu ve kuyunun içerisinde bir zincire asılı bir bakraç buluyorlar aşağıya düşmüş şekilde.

Bir arkadaşın kurumuş ağacı kesip marangoz atölyesine götürdüğünde hızarla bunu biçmek istediğinde içinden altın paraların çıktığı söyleniyor.